Iwona Kowalska

radca prawny
W czym mogę Ci pomóc?

Iwona Kowalska

radca prawny

Radca prawny specjalizujący się w zagadnieniach dotyczących prawa samorządu terytorialnego. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UMCS w Lublinie. Członek Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Kielcach IX Kadencji. W latach 2010-2017 Członek Zarządu Stowarzyszenia Prawników Administracji Publicznej...
[Więcej >>>]

W czym mogę Ci pomóc?

Burmistrz poświadczy własnoręczność Twojego podpisu…

Iwona Kowalska19 stycznia 2015Komentarze (0)

…nawet, jeśli w mieście, które jest siedzibą gminy funkcjonują kancelarie notarialne.

Wyjątek ten dotyczy przypadku, gdy zwrócisz się o takie poświadczenie na formularzu, niezbędnym do uzyskaniu świadczeń z instytucji zagranicznych. 

Takiego poświadczenia organ dokona bez żadnej opłaty z Twojej strony.

Poza tym przypadkiem, po poświadczenie podpisu musisz się udać do Notariusza.

Jeżeli w Twojej gminie nie ma kancelarii notarialnej burmistrz poświadczy Twój podpis także na pismach upoważniających do odbioru przesyłek, pieniędzy oraz dokumentów z urzędów i instytucji, a także na oświadczeniach stwierdzających Twój  stan rodzinny i majątkowy.

Poświadczenie to będzie jednak podlegało opłacie skarbowej.

W innych przypadkach pewnie zostaniesz odesłany do Notariusza. Nie daj się jednak odesłać, jeśli chodzi o wspomniane świadczenia z instytucji zagranicznych. W tym zakresie to organ gminy musi Ci udzielić niezbędnej pomocy.

Często spotykam się z twierdzeniem, że nie ma możliwości delegowania tych czynności na innych pracowników.  Nie zgadzam się z tym, chociaż jak chcą autorzy tego poglądu  – rzeczywiście nie mają tu zastosowania przepisy dotyczące upoważnień do wydawania decyzji, to jednak sytuacja ta podlega pod ogólne uregulowania ustawy o samorządzie gminnym, według których burmistrz może powierzyć prowadzenie niektórych spraw np. swojemu zastępcy.

Trudno sobie przecież  wyobrazić, by z powodu np. nieobecności burmistrza czynność ta nie mogła zostać dokonana.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 882 736 709e-mail: iwonakowalska@kancelariaprawna.kkm.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radców Prawnych KOCAŃDA KOWALSKA MAREK I PARTNERZY Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radców Prawnych KOCAŃDA KOWALSKA MAREK I PARTNERZY z siedzibą w Kielcach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem iwonakowalska@kancelariaprawna.kkm.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: