Iwona Kowalska

radca prawny
W czym mogę Ci pomóc?

Iwona Kowalska

radca prawny

Radca prawny specjalizujący się w zagadnieniach dotyczących prawa samorządu terytorialnego. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UMCS w Lublinie. Członek Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Kielcach IX Kadencji. W latach 2010-2017 Członek Zarządu Stowarzyszenia Prawników Administracji Publicznej...
[Więcej >>>]

W czym mogę Ci pomóc?

Nie stać Cię na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne?

Iwona Kowalska14 maja 20147 komentarzy

Zwróć się do gminy.

Osoby ubogie, które nie podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, (nie mają pracy, ani innego tytułu do ubezpieczenia), a jednocześnie z różnych przyczyn nie mogą zostać zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako członkowie rodziny osoby ubezpieczonej, także mogą korzystać z bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych przez NFZ.

Powinny jedynie złożyć wniosek do urzędu gminy, na terenie której mieszkają, o wydanie decyzji potwierdzającej to prawo. W przypadku jej wydania, prawo do świadczeń bezpłatnych przysługuje przez okres 90 dni od dnia złożenia wniosku.

Jeżeli nie zdążyłeś złożyć wniosku, a z nagłych przyczyn losowych znalazłeś się w szpitalu, również możesz złożyć wniosek, ale zrób to wtedy jak najszybciej. Prawo do świadczeń bezpłatnych będzie ci wówczas przysługiwać już od dnia, w którym została ci po raz pierwszy udzielona pomoc medyczna.

Istotne jest, że wydający decyzje organ nie ma podstaw, by badać przed wydaniem decyzji okoliczności innych, niż niepodleganie przez wnioskodawcę ubezpieczeniom zdrowotnym z innego tytułu i nieprzekraczanie przez niego progów dochodowych. W przypadku, gdy oba warunki są spełnione, organ nie ma też podstaw, by odmówić wydania decyzji stanowiącej dla pacjenta dokument potwierdzający prawo do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej.

Zastanawiasz się, czemu decyzja obowiązuje tylko 90 dni?

Cóż, stan w którym osoba fizyczna nie podlega ubezpieczeniom zdrowotnym jest raczej wyjątkowy, bez względu na jej status materialny. Nawet po utracie pracy, wystarczy przecież rejestracja w Powiatowym Urzędzie Pracy, by mieć prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych. Zwykle więc te trzy miesiące wystarczają. Często nawet, stwierdza się wygaśniecie decyzji przed upływem wskazanego w niej terminu, gdy wnioskodawca zostanie objęty ubezpieczeniem z innego tytułu. Jeśli jednak sytuacja, która miała być tymczasowa, trwa nadal  – pozostaje jedynie ponowić wniosek.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych KOCAŃDA KOWALSKA MAREK I PARTNERZY w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  karolina 1 maja, 2015 o 20:04

  Witam. Jest na internecie wzor takiego pisma ktore molabym zlozyc w nfz na tymczasowe ubezpieczenie? i udac sie z nim do nfz czy gminy? jestem z radmia. wyrejetroano mnie z urezdu pacy bo odmowilam stazu. zostalam pozbawiona ubezpieczenia. jednak jak to wykle bywa, potrezbuje jechac do szpitala bo bardzo zle sie czuje. I niewiem co mam robic.

  z gory dziekuje za odpowiedz.
  Karolina

  Odpowiedz

  Iwona Kowalska 27 maja, 2015 o 20:11

  Nie ma jednego wzoru czy formularza na taki wniosek. Często urzędy opracowują własne formularze – można ich poszukać na stronie internetowej właściwego urzędu w zakładce „karty usług”. Odręcznie napisany organ również musi przyjąć. Wniosek składa się zawsze w Urzędzie Miasta/Gminy. Pozdrawiam.

  Odpowiedz

  monika 18 sierpnia, 2016 o 10:01

  Witam , nie pracuje , urzad pracy mnie wyrejstrowal bo sie nie stawilam , mam male dziecko oni tego nie zrozumieli , chcialam teraz zlozyc wniosek do mojej gminy oni powiedzieli ze cos takiego nie istnieje , mam pilna potrzebe pojscia do szpitala co teraz nie stac mnie na ubezpieczenie

  Odpowiedz

  Iwona Kowalska 18 sierpnia, 2016 o 11:07

  Mylą się 🙂
  Proszę napisać nawet odręcznie pismo zatytułowane Wniosek o ustalenie prawa do świadczeń z opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i opisać w nim swoją sytuację finansową i materialną, a następnie złożyć je w urzędzie, koniecznie za potwierdzeniem. Pozdrawiam.

  Odpowiedz

  Asia 30 listopada, 2016 o 15:13

  Witam, złoże wniosek o ubezpieczenie do Urzędu Miasta dnia 2 grudnia 2016 ponieważ wyrejstowana zostałam z Urzędu Pracy(ubezpieczenie mam do 2 grudnia), a zwolnienie lekarskie mam do 6 grudnia 2016 i ide do lekarza. Co w takiej sytuacji czy mogę na NFZ sie rejestrować do Lekarza czy będę musiała ponieść opłaty z tym związane. Proszę o odpowiedź . Pozdrawiam.

  Odpowiedz

  Angelika 7 lutego, 2018 o 14:08

  Witam jak napisać pismo do wójta o ubezpieczenie nigdy nie pisałam takich pism dlatego nie wiem jak napisać aby było dobrze

  Odpowiedz

  magda 3 stycznia, 2019 o 13:43

  Dzień dobry, mam 60 letnią mamę, której życie nie oszczędzało. Jako 35 letnia kobieta została wdową z 3 dzieci, które wychowywała z renty rodzinnej wspólnie ze swoją matką, moją babcią chorą rencistką, a kiedy dzieci wyrosły opiekowała się swoją matką, która całkowicie podupadła na zdrowiu, była leżąca ok. 10 lat. Mama pobierała zasiłek jako opiekun osoby niepełnosprawnej. Babcia umarła miesiąc temu. Mama straciła zasiłek i zarejestrowała się w UP. W marcu kończy 60 lat i wyrejestrują ją bez prawa do ubezpieczenia zdrowotnego. Mama mieszka sama, więc żadne dziecko nie może wziąć jej na swoje ubezpieczenie w pracy. Mama w marcu zostanie się bez żadnych środków do życia i ubezpieczenia. Gdzie mam szukać pomocy dla mojej kochanej mamy, która całe życie poświęciła najpierw dzieciom, a potem swojej matce? Jest w bardzo złym stanie fizycznym i psychicznym.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych KOCAŃDA KOWALSKA MAREK I PARTNERZY w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: