Iwona Kowalska

radca prawny
W czym mogę Ci pomóc?

Iwona Kowalska

radca prawny

Radca prawny specjalizujący się w zagadnieniach dotyczących prawa samorządu terytorialnego. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UMCS w Lublinie. Członek Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Kielcach IX Kadencji. W latach 2010-2017 Członek Zarządu Stowarzyszenia Prawników Administracji Publicznej...
[Więcej >>>]

W czym mogę Ci pomóc?

Nie stać Cię na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne?

Iwona Kowalska14 maja 20146 komentarzy

Zwróć się do gminy.

Osoby ubogie, które nie podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, (nie mają pracy, ani innego tytułu do ubezpieczenia), a jednocześnie z różnych przyczyn nie mogą zostać zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako członkowie rodziny osoby ubezpieczonej, także mogą korzystać z bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych przez NFZ.

Powinny jedynie złożyć wniosek do urzędu gminy, na terenie której mieszkają, o wydanie decyzji potwierdzającej to prawo. W przypadku jej wydania, prawo do świadczeń bezpłatnych przysługuje przez okres 90 dni od dnia złożenia wniosku.

Jeżeli nie zdążyłeś złożyć wniosku, a z nagłych przyczyn losowych znalazłeś się w szpitalu, również możesz złożyć wniosek, ale zrób to wtedy jak najszybciej. Prawo do świadczeń bezpłatnych będzie ci wówczas przysługiwać już od dnia, w którym została ci po raz pierwszy udzielona pomoc medyczna.

Istotne jest, że wydający decyzje organ nie ma podstaw, by badać przed wydaniem decyzji okoliczności innych, niż niepodleganie przez wnioskodawcę ubezpieczeniom zdrowotnym z innego tytułu i nieprzekraczanie przez niego progów dochodowych. W przypadku, gdy oba warunki są spełnione, organ nie ma też podstaw, by odmówić wydania decyzji stanowiącej dla pacjenta dokument potwierdzający prawo do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej.

Zastanawiasz się, czemu decyzja obowiązuje tylko 90 dni?

Cóż, stan w którym osoba fizyczna nie podlega ubezpieczeniom zdrowotnym jest raczej wyjątkowy, bez względu na jej status materialny. Nawet po utracie pracy, wystarczy przecież rejestracja w Powiatowym Urzędzie Pracy, by mieć prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych. Zwykle więc te trzy miesiące wystarczają. Często nawet, stwierdza się wygaśniecie decyzji przed upływem wskazanego w niej terminu, gdy wnioskodawca zostanie objęty ubezpieczeniem z innego tytułu. Jeśli jednak sytuacja, która miała być tymczasowa, trwa nadal  – pozostaje jedynie ponowić wniosek.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 882 736 709e-mail: iwonakowalska@kancelariaprawna.kkm.pl

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

karolina 1 maja, 2015 o 20:04

Witam. Jest na internecie wzor takiego pisma ktore molabym zlozyc w nfz na tymczasowe ubezpieczenie? i udac sie z nim do nfz czy gminy? jestem z radmia. wyrejetroano mnie z urezdu pacy bo odmowilam stazu. zostalam pozbawiona ubezpieczenia. jednak jak to wykle bywa, potrezbuje jechac do szpitala bo bardzo zle sie czuje. I niewiem co mam robic.

z gory dziekuje za odpowiedz.
Karolina

Odpowiedz

Iwona Kowalska 27 maja, 2015 o 20:11

Nie ma jednego wzoru czy formularza na taki wniosek. Często urzędy opracowują własne formularze – można ich poszukać na stronie internetowej właściwego urzędu w zakładce „karty usług”. Odręcznie napisany organ również musi przyjąć. Wniosek składa się zawsze w Urzędzie Miasta/Gminy. Pozdrawiam.

Odpowiedz

monika 18 sierpnia, 2016 o 10:01

Witam , nie pracuje , urzad pracy mnie wyrejstrowal bo sie nie stawilam , mam male dziecko oni tego nie zrozumieli , chcialam teraz zlozyc wniosek do mojej gminy oni powiedzieli ze cos takiego nie istnieje , mam pilna potrzebe pojscia do szpitala co teraz nie stac mnie na ubezpieczenie

Odpowiedz

Iwona Kowalska 18 sierpnia, 2016 o 11:07

Mylą się 🙂
Proszę napisać nawet odręcznie pismo zatytułowane Wniosek o ustalenie prawa do świadczeń z opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i opisać w nim swoją sytuację finansową i materialną, a następnie złożyć je w urzędzie, koniecznie za potwierdzeniem. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Asia 30 listopada, 2016 o 15:13

Witam, złoże wniosek o ubezpieczenie do Urzędu Miasta dnia 2 grudnia 2016 ponieważ wyrejstowana zostałam z Urzędu Pracy(ubezpieczenie mam do 2 grudnia), a zwolnienie lekarskie mam do 6 grudnia 2016 i ide do lekarza. Co w takiej sytuacji czy mogę na NFZ sie rejestrować do Lekarza czy będę musiała ponieść opłaty z tym związane. Proszę o odpowiedź . Pozdrawiam.

Odpowiedz

Angelika 7 lutego, 2018 o 14:08

Witam jak napisać pismo do wójta o ubezpieczenie nigdy nie pisałam takich pism dlatego nie wiem jak napisać aby było dobrze

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radców Prawnych KOCAŃDA KOWALSKA MAREK I PARTNERZY Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radców Prawnych KOCAŃDA KOWALSKA MAREK I PARTNERZY z siedzibą w Kielcach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem iwonakowalska@kancelariaprawna.kkm.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: