Iwona Kowalska

radca prawny
W czym mogę Ci pomóc?

Iwona Kowalska

radca prawny

Radca prawny specjalizujący się w zagadnieniach dotyczących prawa samorządu terytorialnego. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UMCS w Lublinie. Członek Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Kielcach IX Kadencji. W latach 2010-2017 Członek Zarządu Stowarzyszenia Prawników Administracji Publicznej...
[Więcej >>>]

W czym mogę Ci pomóc?

O co chodzi z tymi wyborami…

Iwona Kowalska09 października 2014Komentarze (0)

Stare powiedzenie mówi … „to, że nie interesujesz się polityką, nie znaczy, że ona nie zainteresuje się tobą”. (Podobno Peryklesa, ale powtarzane co rusz przez innych mówców i polityków, a przez to im przypisywane). Zawsze więc lepiej,  gdy wiesz, jakie są zasady wyboru radnych w Twojej gminie.

Tym bardziej, że po raz pierwszy nadchodzące wybory samorządowe odbędą się na nowych zasadach.

W poprzednich wyborach do rad gmin, mieliśmy do czynienia z okręgami wielomandatowymi. W systemie tym mandaty były dzielone pomiędzy listy kandydatów w zależności od liczby ważnych głosów oddanych na listy. Oznaczało to, że oddając swój głos na konkretnego kandydata, głosowałeś też niejako „przy okazji” na listę komitetu wyborczego, na której był umieszczony.

Nigdy nie miałeś gwarancji, że kandydat, który zdobędzie największą liczbę głosów zostanie wybrany. Wystarczyło, że lista jego komitetu wyborczego w danym okręgu nie przekroczyła progu do objęcia mandatu, a wybrany był kandydat z innej listy. Ten, który co prawda sam zdobył głosów mniej, ale wygrał, bo  inne osoby z jego listy również „zapracowały” na sukces całego komitetu wyborczego, uzyskując podobne do niego poparcie, ale  łącznie większe niż Twój kandydat.

Im więcej głosów zdobyła lista, tym więcej kandydatów z niej zostawało radnymi. Wszyscy z listy pracowali więc na sukces swoich kolegów.

Obecnie mamy okręgi jednomandatowe. Nasze miasta i gminy zostały podzielone w drodze uchwał organów stanowiących, na większą ilość mniejszych powierzchniowo okręgów. Ilość ta musiała odpowiadać ilości radnych zasiadających w radzie. Przypomnę, że liczba radnych jest uzależniona od wielkości gminy i wynosi:

 – 15 w gminach do 20.000 mieszkańców,

 – 21 w gminach do 50.000 mieszkańców,

 – 23 w gminach do 100.000 mieszkańców,

 – 25 w gminach do 200.000 mieszkańców oraz po trzech na każde dalsze rozpoczęte 100.000 mieszkańców, nie więcej jednak niż 45.

W każdej gminie uchwalono tyle okręgów jednomandatowych, ilu radnych zasiada w radzie. Okręgów jest więc co najmniej 15 – nawet w najmniejszej gminie o powierzchni kilku czy kilkunastu kilometrów i paru tysiącach mieszkańców. A są i takie!

W każdym z okręgów wyborczych komitety wyborcze wskazują tylko jednego, najsilniejszego kandydata w danym okręgu. Do rady gminy wejdzie  ten kandydat, który zdobędzie największą liczbę głosów w danym okręgu.

Obecnie więc kandydaci z jednego komitetu wyborczego nie konkurują już mówiąc kolokwialnie, ze sobą, w danym okręgu, a jedynie z kandydatami z innych komitetów wyborczych. Jeden komitet może przy tym wytypować kandydatów do wszystkich okręgów lub tylko do wybranych. Jeżeli kandydat startuje z własnego komitetu, założonego tylko do tego celu, zgłasza się tylko w jednym, swoim okręgu.

Nowe zasady wyborów sprawiają, że większą szansę na zostanie radnym ma konkretny, zaangażowany w sprawy swojej miejscowości człowiek, bez względu na to z jakiego komitetu został zgłoszony.

Tym bardziej, że w przypadku najmniejszych gmin, wszystkich swoich wyborców, z własnego niewielkiego okręgu kandydat będzie pewnie znał osobiście. Łatwiej mu będzie poznać ich potrzeby, „powalczyć” o nie, a nawet rozliczyć się z efektów 🙂

Nowe zasady dotyczą wyłącznie wyborów do rad gmin  (z wyłączeniem miast na prawach powiatu). Wybory do rady powiatu i sejmiku województwa przeprowadzane są na starych zasadach.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 882 736 709e-mail: iwonakowalska@kancelariaprawna.kkm.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radców Prawnych KOCAŃDA KOWALSKA MAREK I PARTNERZY Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radców Prawnych KOCAŃDA KOWALSKA MAREK I PARTNERZY z siedzibą w Kielcach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem iwonakowalska@kancelariaprawna.kkm.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: