Iwona Kowalska

radca prawny
W czym mogę Ci pomóc?

Iwona Kowalska

radca prawny

Radca prawny specjalizujący się w zagadnieniach dotyczących prawa samorządu terytorialnego. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UMCS w Lublinie. Członek Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Kielcach IX Kadencji. W latach 2010-2017 Członek Zarządu Stowarzyszenia Prawników Administracji Publicznej...
[Więcej >>>]

W czym mogę Ci pomóc?

„Przeprowadzka” do miasta bez ruszania się z miejsca…

Iwona Kowalska28 grudnia 2019Komentarze (0)

…jest możliwa. 🙂

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak w dzisiejszych czasach nadaje się miejscowości status miasta?

Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym  status miasta nadaje miejscowości lub gminie Rada Ministrów rozporządzeniem zawsze z mocą od 1 stycznia danego roku. Wniosek w tym zakresie składa właściwa Rada Gminy i powinien on być poprzedzony kosultacjami społecznymi i poparty przez właściwego Wojewodę. Liczba osób biorących udział w konsultacjach nie ma natomiast znaczenia. Rada Ministrów decyduje o uwzględnieniu wniosku po analizie infrastruktury społecznej i technicznej oraz układu urbanistycznego i charakteru zabudowy danej miejscowości.

Zabudowa powinna być zwarta, a plan zagospodarowania przewidywać możliwość dalszego rozwoju w tym kierunku, zaś charakter miejscowości nie powinien być rolniczy. Najszybciej wniosek zostanie uwzględniony, gdy miejscowość już w przeszłości posiadała prawa miejskie, ma wyrażne centrum, a może nawet rynek i ponadlokalne instytucje.

A co z liczbą ludności?  Co ciekawe, nie stanowi przeszkody, nawet gdy jest bardzo mała.

Z dniem 1 stycznia ubiegłego roku najmniejszym miastem stała się przepiękna Wiślica, miejscowość z bogatą historią położona w województwie świętokrzyskim, która liczy jedynie 500 mieszkańców. Rok póżniej z tego podium została wyparta przez Opatowiec, ktry z liczbą mieszkańców około 300 stał się od 1 stycznia 2019 roku oficjalnie najmniejszym miastem w Polsce. Tu również ponad liczbę ludności, która zwykle wymagana jest na poziomie 2000 osób dostrzeżono inne walory tego uroczego miasteczka na Ponidziu –  jego historię i tradycję.

W tym roku również wiele osób od 1 stycznia bez przeprowadzki stanie się mieszkańcami miasta. Będzie tak m.in w Klimontowie, a także w Piątku koło Łodzi, geometrycznym środku Polski.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 882 736 709e-mail: iwonakowalska@kancelariaprawna.kkm.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radców Prawnych KOCAŃDA KOWALSKA MAREK I PARTNERZY Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radców Prawnych KOCAŃDA KOWALSKA MAREK I PARTNERZY z siedzibą w Kielcach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem iwonakowalska@kancelariaprawna.kkm.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: