…jest możliwa. 🙂
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak w dzisiejszych czasach nadaje się miejscowości status miasta?
Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym status miasta nadaje miejscowości lub gminie Rada Ministrów rozporządzeniem zawsze z mocą od 1 stycznia danego roku. Wniosek w tym zakresie składa właściwa Rada Gminy i powinien on być poprzedzony kosultacjami społecznymi i poparty przez właściwego Wojewodę. Liczba osób biorących udział w konsultacjach nie ma natomiast znaczenia. Rada Ministrów decyduje o uwzględnieniu wniosku po analizie infrastruktury społecznej i technicznej oraz układu urbanistycznego i charakteru zabudowy danej miejscowości.
Zabudowa powinna być zwarta, a plan zagospodarowania przewidywać możliwość dalszego rozwoju w tym kierunku, zaś charakter miejscowości nie powinien być rolniczy. Najszybciej wniosek zostanie uwzględniony, gdy miejscowość już w przeszłości posiadała prawa miejskie, ma wyrażne centrum, a może nawet rynek i ponadlokalne instytucje.
A co z liczbą ludności? Co ciekawe, nie stanowi przeszkody, nawet gdy jest bardzo mała.
Z dniem 1 stycznia ubiegłego roku najmniejszym miastem stała się przepiękna Wiślica, miejscowość z bogatą historią położona w województwie świętokrzyskim, która liczy jedynie 500 mieszkańców. Rok póżniej z tego podium została wyparta przez Opatowiec, ktry z liczbą mieszkańców około 300 stał się od 1 stycznia 2019 roku oficjalnie najmniejszym miastem w Polsce. Tu również ponad liczbę ludności, która zwykle wymagana jest na poziomie 2000 osób dostrzeżono inne walory tego uroczego miasteczka na Ponidziu – jego historię i tradycję.
W tym roku również wiele osób od 1 stycznia bez przeprowadzki stanie się mieszkańcami miasta. Będzie tak m.in w Klimontowie, a także w Piątku koło Łodzi, geometrycznym środku Polski.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }