Iwona Kowalska

radca prawny
W czym mogę Ci pomóc?

Iwona Kowalska

radca prawny

Radca prawny specjalizujący się w zagadnieniach dotyczących prawa samorządu terytorialnego. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UMCS w Lublinie. Członek Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Kielcach IX Kadencji. W latach 2010-2017 Członek Zarządu Stowarzyszenia Prawników Administracji Publicznej...
[Więcej >>>]

W czym mogę Ci pomóc?

Zwrot nienależnie pobranych świadczeń

Iwona Kowalska18 listopada 20145 komentarzy

OBYWATELSKIE WTORKI

Początkowo nie dzieje się nic, co mogłoby Cię zaniepokoić.

Dostajesz decyzję zmieniającą lub uchylającą przyznany Ci poprzednio status.

Czytasz pobieżnie, bo język urzędowy niezbyt zrozumiały i trochę drażni, a potem  decyzja ląduje na dnie szuflady przeznaczonej na rodzinne archiwum rzeczy zupełnie nieprzydatnych, albo jeszcze gorzej –   w kominku.

„Najważniejsze – myślisz – że decyzja nie nakłada żadnego obowiązku” i nie decydujesz się na złożenie odwołania, bo pozornie, to czy uchylono decyzję sprzed paru lat o uznaniu Cię za osobę bezrobotną, lub decyzję przyznającą Ci zasiłek z pomocy społecznej, albo inne świadczenie, o którym już dawno zdążyłeś zapomnieć, nic nie zmieni.

To błąd!

To tylko kwestia czasu, kiedy znów otrzymasz decyzję od tego samego organu, tym razem nakazującą Ci zwrot nienależnie pobranego świadczenia, przyznanego na podstawie kiedyś wydanej, a właśnie uchylonej decyzji.

Ta decyzja nałoży obowiązek zwrotu wszystkich świadczeń, które pobrałeś w zakwestionowanym przez organ okresie i ta, oczywiście wzbudzi Twój niepokój, ale na skuteczne odwołanie zwykle będzie już za późno, a przynajmniej będzie ono znacznie utrudnione.

Dlaczego?

Ponieważ wszystkie kolejne instancje zwrócą Ci uwagę, że przecież nie odwoływałeś się od poprzedniej decyzji, uchylającej podstawę przyznanych Ci świadczeń, więc zaakceptowałeś ją, a obecna decyzja jest tylko tego konsekwencją.

Argumenty, że zasiłek Ci się należał, spełniałeś przesłanki do uznania cię za osobę bezrobotną czy do otrzymywania renty, będą w tym postępowaniu spóźnione – wszystkie powinny być ujęte w odwołaniu od poprzedniej decyzji, która pozornie nie była szczególnie niekorzystna.

Dlatego zawsze wyjaśniaj, jakie konsekwencje będzie miała dla Ciebie każda otrzymana decyzja.

Jeśli jej nie rozumiesz, napisz to w odwołaniu. Każde rozstrzygnięcie organu administracyjnego powinno być jasne i zrozumiałe dla adresata i zawierać uzasadnienie, które w sposób wyczerpujący wskaże, na jakich faktach i przepisach oparł się organ je wydający.

Pamiętaj też, by nie składać zamiast odwołania od decyzji o zwrocie nienależnie pobranych świadczeń, wniosku o ich umorzenie lub rozłożenie na raty. Na to przyjdzie jeszcze czas, gdyby Twoje odwołanie nie zostało uwzględnione.

 

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych KOCAŃDA KOWALSKA MAREK I PARTNERZY w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Kinga 21 lutego, 2017 o 09:58

  Witam serdecznie! Bardzo proszę o pomoc w zaistniałej sprawie… Od lipca do października 2016 r. byłam zarejestrowana w UP w Bielsku-Białej i otrzymywałam zasiłek dla bezrobotnych. Wcześniej pobierałam przez rok czasu zasiłek macierzyński. W międzyczasie uzyskałam dla dziecka orzeczenie o niepełnosprawności i przeszłam na świadczenie pielęgnacyjne. W związku z tym, iż MOPS wyrównał mi pieniądze ze świadczenia pielęgnacyjnego za okres czasu, w którym przebywałam na zasiłku dla bezrobotnych to jestem zobowiązana wykonać zwrot środków pieniężnych do Urzędu Pracy. I w porządku, oczywiście zamierzam dokonać tego zwrotu. Jednakże wczoraj (20 luty 2017 r.) otrzymałam PIT z UP i decyzję o zwrocie środków pieniężnych ale w kwocie brutto. Czy podsumowując: muszę oddać Urzędowi Pracy kwotę brutto (zasiłek plus składki do ZUS-u i Urzędu Skarbowego) choć otrzymałam na konto kwotę netto! Pani w UP jakoś mętnie się tłumaczyła i mówiła o ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, art. 76. Zapytałam wprost dlaczego Urząd Skarbowy i ZUS nie mogą oddać tych składek, które UP odprowadzał ode mnie. Pani w urzędzie odpowiedziała, ze tak jest i koniec… Czy rzeczywiście? Dlaczego Urząd Pracy nie może zrobić korekty i wysłać jej do ZUS-u oraz skarbówki w celu odzyskania tych składek? Dlaczego to ja winnam oddać kwotę brutto skoro otrzymałam fizycznie tylko kwotę netto? Bardzo proszę o pomoc…

  Odpowiedz

  Iwona Kowalska 21 lutego, 2017 o 15:23

  Istotnie zgodnie z art.76 ustawy o promocji zatrudnienia (…) „osoba, która pobrała nienależne świadczenie pieniężne, jest obowiązana do zwrotu kwoty otrzymanego świadczenia wraz z przekazaną od tego świadczenia zaliczką na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składką na ubezpieczenie zdrowotne”. Zobowiązany zwraca więc więcej niż otrzymał „do ręki”. Zapłacony za niego podatek może sobie jednak rozliczyć w okresie późniejszym.

  Odpowiedz

  Kinga 21 lutego, 2017 o 18:45

  Dziękuję serdecznie za odpowiedź 🙂
  Czyli w przyszłym roku otrzymam drugi PIT z Urzędu Pracy i będę mogła odliczyć tą nadpłatę w swoim rozliczeniu podatkowym? Czy też coś nieprawidłowo zrozumiałam?
  Łączę pozdrowienia!

  Odpowiedz

  edyta 27 września, 2017 o 09:58

  poznalam meza w pazdzierniku.2015 r. w sierpniu.2016r oswiadczyl mi sie a w listopadzie.2016 juz wyszlam za maz. miedzy czasie pobieralam na I dziecko 500+. maz od marca,2016rdo pazdziernika.2016 pracowaw w wlasnej dzialalnosci . od listopada,2016domarca,2017 firma byla otwarta lecz nie dzialala w maru 2017r zostala zawieszona a w sierpniu2017zamknieta. w chwili obecnej maz pracuje od marce u osoby prywatnej . ale w obecnej chwili kaza mi zwrocic 500+ ponieważ stwierdzili ze nie powinnam go pobierac poniewaz bylam po slubie . od meza licza dochod z kwietnia 2016r. gdzie firma miala naj wiekszy dochod ponad 9 tys dochodu . czy jest jakas szansa ze wezna pod uwage dochod od listopada 2016 r lub od 25.listopada 2016r od dnia slubu ?? abym nie musiala tego zwracac ?? czy mam taka szanse?? ja pracowalam w tedy na pol etatu zarabiajac ok 760 zl plus alimenty na syna 400 zl. w chwili obecnej jestem po utracie zatrudnienia ale zus mi l4 wyplaca. (ciaza) powiem ze maz placi 750 zl miesiecznie alimentow na swoje dzieci a w chwili obecniej zarabia ok 1460zl . z gory dziekuje za jaka kolwiek odpowiedz co powinnam w tej sprawie zrobic . jakie ewentualnie dokumenty przedstawic. czemu moje dziecko ma ucierpiec na tym ze wyszlam za maz?? przeciez od slubu i tak dochody nam nie przekraczaja . i troche nie fer ze biora pod uwage dochodu obecnego meza skoro z nim nie zylam

  Odpowiedz

  Janek 21 maja, 2018 o 22:36

  Witam,
  Otrzymałem decyzję zmieniającą uprzednio wydaną (okazało się, że wg nowych przepisów o 500 plus stypendium unijne wlicza się do dochodów, czego nie zgłosiłem, że takowy pozyskiwałem). Ale decyzja została umieszczona w skrzynce na listy.. Zatem czy bieg tej decyzji jest w toku?- nie ma podpisu odbioru przeze mnie ani innego domownika tej decyzji. Ale przecież po 14 dniach ta decyzji otrzyma klauzule ostateczności… Rozumiem, że w myśl Pani artykułu powyżej w dalszej kolejności otrzymam decyzję o naliczeniu kary za nienależne pobranie świadczenia pomimo teoretycznie nie otrzymanej decyzji zmieniającej poprzednią? Czy mogę potem odwołać się od decyzji o naliczeniu kar ze względu na brak odbioru poprzedniej decyzji przeze mnie?

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych KOCAŃDA KOWALSKA MAREK I PARTNERZY w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: