Zwrot nienależnie pobranych świadczeń

OBYWATELSKIE WTORKI

Początkowo nie dzieje się nic, co mogłoby Cię zaniepokoić.

Dostajesz decyzję zmieniającą lub uchylającą przyznany Ci poprzednio status.

Czytasz pobieżnie, bo język urzędowy niezbyt zrozumiały i trochę drażni, a potem  decyzja ląduje na dnie szuflady przeznaczonej na rodzinne archiwum rzeczy zupełnie nieprzydatnych, albo jeszcze gorzej –   w kominku.

„Najważniejsze – myślisz – że decyzja nie nakłada żadnego obowiązku” i nie decydujesz się na złożenie odwołania, bo pozornie, to czy uchylono decyzję sprzed paru lat o uznaniu Cię za osobę bezrobotną, lub decyzję przyznającą Ci zasiłek z pomocy społecznej, albo inne świadczenie, o którym już dawno zdążyłeś zapomnieć, nic nie zmieni.

To błąd!

To tylko kwestia czasu, kiedy znów otrzymasz decyzję od tego samego organu, tym razem nakazującą Ci zwrot nienależnie pobranego świadczenia, przyznanego na podstawie kiedyś wydanej, a właśnie uchylonej decyzji.

Ta decyzja nałoży obowiązek zwrotu wszystkich świadczeń, które pobrałeś w zakwestionowanym przez organ okresie i ta, oczywiście wzbudzi Twój niepokój, ale na skuteczne odwołanie zwykle będzie już za późno, a przynajmniej będzie ono znacznie utrudnione.

Dlaczego?

Ponieważ wszystkie kolejne instancje zwrócą Ci uwagę, że przecież nie odwoływałeś się od poprzedniej decyzji, uchylającej podstawę przyznanych Ci świadczeń, więc zaakceptowałeś ją, a obecna decyzja jest tylko tego konsekwencją.

Argumenty, że zasiłek Ci się należał, spełniałeś przesłanki do uznania cię za osobę bezrobotną czy do otrzymywania renty, będą w tym postępowaniu spóźnione – wszystkie powinny być ujęte w odwołaniu od poprzedniej decyzji, która pozornie nie była szczególnie niekorzystna.

Dlatego zawsze wyjaśniaj, jakie konsekwencje będzie miała dla Ciebie każda otrzymana decyzja.

Jeśli jej nie rozumiesz, napisz to w odwołaniu. Każde rozstrzygnięcie organu administracyjnego powinno być jasne i zrozumiałe dla adresata i zawierać uzasadnienie, które w sposób wyczerpujący wskaże, na jakich faktach i przepisach oparł się organ je wydający.

Pamiętaj też, by nie składać zamiast odwołania od decyzji o zwrocie nienależnie pobranych świadczeń, wniosku o ich umorzenie lub rozłożenie na raty. Na to przyjdzie jeszcze czas, gdyby Twoje odwołanie nie zostało uwzględnione.

 

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Kinga Luty 21, 2017 o 09:58

Witam serdecznie! Bardzo proszę o pomoc w zaistniałej sprawie… Od lipca do października 2016 r. byłam zarejestrowana w UP w Bielsku-Białej i otrzymywałam zasiłek dla bezrobotnych. Wcześniej pobierałam przez rok czasu zasiłek macierzyński. W międzyczasie uzyskałam dla dziecka orzeczenie o niepełnosprawności i przeszłam na świadczenie pielęgnacyjne. W związku z tym, iż MOPS wyrównał mi pieniądze ze świadczenia pielęgnacyjnego za okres czasu, w którym przebywałam na zasiłku dla bezrobotnych to jestem zobowiązana wykonać zwrot środków pieniężnych do Urzędu Pracy. I w porządku, oczywiście zamierzam dokonać tego zwrotu. Jednakże wczoraj (20 luty 2017 r.) otrzymałam PIT z UP i decyzję o zwrocie środków pieniężnych ale w kwocie brutto. Czy podsumowując: muszę oddać Urzędowi Pracy kwotę brutto (zasiłek plus składki do ZUS-u i Urzędu Skarbowego) choć otrzymałam na konto kwotę netto! Pani w UP jakoś mętnie się tłumaczyła i mówiła o ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, art. 76. Zapytałam wprost dlaczego Urząd Skarbowy i ZUS nie mogą oddać tych składek, które UP odprowadzał ode mnie. Pani w urzędzie odpowiedziała, ze tak jest i koniec… Czy rzeczywiście? Dlaczego Urząd Pracy nie może zrobić korekty i wysłać jej do ZUS-u oraz skarbówki w celu odzyskania tych składek? Dlaczego to ja winnam oddać kwotę brutto skoro otrzymałam fizycznie tylko kwotę netto? Bardzo proszę o pomoc…

Odpowiedz

Iwona Kowalska Luty 21, 2017 o 15:23

Istotnie zgodnie z art.76 ustawy o promocji zatrudnienia (…) „osoba, która pobrała nienależne świadczenie pieniężne, jest obowiązana do zwrotu kwoty otrzymanego świadczenia wraz z przekazaną od tego świadczenia zaliczką na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składką na ubezpieczenie zdrowotne”. Zobowiązany zwraca więc więcej niż otrzymał „do ręki”. Zapłacony za niego podatek może sobie jednak rozliczyć w okresie późniejszym.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: