Iwona Kowalska

radca prawny
W czym mogę Ci pomóc?

Iwona Kowalska

radca prawny

Radca prawny specjalizujący się w zagadnieniach dotyczących prawa samorządu terytorialnego. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UMCS w Lublinie. Członek Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Kielcach IX Kadencji. W latach 2010-2017 Członek Zarządu Stowarzyszenia Prawników Administracji Publicznej...
[Więcej >>>]

W czym mogę Ci pomóc?

„Zwrot” nieruchomości przekazanej w zamian za emeryturę rolniczą.

Iwona Kowalska06 października 201511 komentarzy

Wiele osób korzystając z możliwości przewidzianych przez prawo przekazało gospodarstwo na rzecz Skarbu Państwa w zamian za rentę lub emeryturę. Często decyzje te zawierały zapisy o pozostawieniu przekazującemu możliwości dożywotniego użytkowania niektórych działek.

W takim przypadku zstępni tych osób są uprawnieni, by złożyć do Starosty wniosek o zwrotne, bezpłatne przeniesienie na nich własności użytkowanych działek rolnych. Aby wniosek został uwzględniony, wnioskodawca powinien jednak faktycznie, osobiście władać nimi, i w chwili śmierci osoby uprawnionej i aż do momentu rozstrzygania ich sprawy przez organ, w takim samym zakresie jak dożywotni użytkownik.

Możliwość złożenia takiego wniosku nie jest ograniczona czasowo. Należy jedynie pamiętać, że wniosek nie będzie uwzględniony, jeżeli Skarb Państwa lub gmina wcześniej sprzeda nieruchomość.

Co ciekawe, wniosek taki mogą złożyć tylko zstępni, a nie spadkobiercy dożywotniego użytkownika.

A kiedy uda się już odzyskać przekazaną kiedyś przez rodziców działkę, trzeba mieć na względzie, że z punktu widzenia prawa podatkowego potwierdzenie przez Starostę prawa własności zgodnie z wnioskiem, stanowi nowe nabycie nieruchomości, więc jej sprzedaż przed upływem 5 lat podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Skoro jednak ustawodawca przewidział możliwość bezpłatnego otrzymania przez dzieci, nieruchomości, za której oddanie rodzice kiedyś otrzymywali świadczenie pieniężne, to w sumie dosyć przyjemny problem. 🙂

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 882 736 709e-mail: iwonakowalska@kancelariaprawna.kkm.pl

{ 11 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Wioletta 27 czerwca, 2016 o 01:26

Witam Panią. Proszę o pomoc, chcę odzyskać pole , które kiedyś rodzice oddali za rentę, ale nie było ono działką dożywotnią. W tej chwili jest zarośnięte, ale jest w ładnym miejscu i chciałabym je odzyskać. Czy mam szansę ? Jeśli tak, to jak to zrobić? Do tej pory uważałam , że skoro rodzice oddali, to już nie ma szans i nie miałam też czasu zająć się tą sprawą. Dopiero nie dawno skończyła się sprawa spadkowa po rodzicach. Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie.
Z uszanowaniem
Wioletta Maameri

Odpowiedz

Iwona Kowalska 6 lipca, 2016 o 19:11

Witam na moim blogu. Rozumiem, że działka jest niezabudowana. Niestety z wnioskiem o „zwrotne” przyznanie nieodpłatnie własności działki przekazanej na Skarb Państwa w zamian za rentę może wystąpić jedynie osoba, której przysługuje prawo użytkowania działki gruntu z tytułu przekazania gospodarstwa rolnego Państwu albo jej zstępni, którzy po jej śmiercią faktycznie nieruchomością władają. Zstępni właściciela gospodarstwa rolnego przejętego na własność Państwa, któremu przyznane zostało prawo dożywotniego użytkowania działki gruntu, mogą więc ubiegać się o przyznanie tej działki na własność, tylko jeżeli od chwili jego śmierci faktycznie i nieprzerwanie działkę tę posiadają. Nie może zatem tego wniosku skutecznie złożyć zstępny, który z gruntu tego nie korzystał. W tej sytuacji raczej nie będzie możliwości uzyskać grunt nieodpłatnie. Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz

Katarzyna 26 lipca, 2016 o 12:23

Dzień dobry.
Mam podobną sytuację moi rodzicie przekazali gospodarstwo rolne na rzecz Państwa za rentę i posiadali możliwości dożywotniego użytkowania działki. W chwili obecnej z uwagi na komunalizację działka stała się własnością Gminy czy w takim przypadku mam również szanse na odzyskanie takiej działki, która nie jest już własnością Skarbu Państwa?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Pozdrwaiam

Odpowiedz

Adam 31 sierpnia, 2016 o 19:27

Dzień dobry,
Piszę, ponieważ potrzebuję zasięgnąć rady w pewnej kwestii. Chciałbym odzyskać ziemię, którą dziadkowie oddali na rzecz Skarbu Państwa w zamian za dożywotnią rentę. Dziadkowie byli właścicielami ziemi od roku 1949. W roku 1977 na rzecz Skarbu Państwa zostało odłączone od nieruchomości 8. 5800 ha. Chciałbym się dowiedzieć, czy jest możliwość odzyskania ziemi nieodpłatnie oraz w jaki sposób mógłbym tego dokonać?
Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.
Adam.

Odpowiedz

Dawid 6 stycznia, 2017 o 19:14

Witam. Moja sytuacja jest następująca.
Prababcia umarła i po niej użytkowała ziemię jej córka ( siostra mojej babci) do teraz ( ciągle), stworzyła ogródek i zrywała owoce z sadu ( zrobiła to tylko na części działki, bardzo małej zresztą) z racji późnego wieku cioci zrywa już tylko owoce. Niedawno dowiedziałem się o możliwości odzyskani ziemi i mam w związku z tym pytanie czy jeśli teraz wszedłbym na działkę i zaczął ją użytkować to można zaliczyć użytkowanie cioci jako ciągłość, tak jak to jest w przypadku zasiedzenia ?

Odpowiedz

KRYSTYNA 19 stycznia, 2017 o 16:42

W LATACH 70-TYCH RODZICE MOJEGO OBECNIE MĘŻA PRZEKAZALI GOSPODARSTWO ROLNE OK.10 HA W ZAMIAN ZA RENTĘ ROLNICZĄ. BUDYNKI ZATRZYMALI. OBOJE RENTĘ POBIERALI OK 2 LAT, PO CZYM W 1972 ZMARLI. MÓJ MĄŻ MIAŁ WTEDY 17 LAT.RAZEM MIESZKAŁ I PO ICH ŚMIERCI RÓWNIEŻ W TYM DOMU. W 1971 OJCIEC MOJEGO MĘŻA SPISAŁ TESTAMENT PRZED PRZEWODNICZĄCYM GRN – TESTAMENT JEST WAŻNY.W 1978/79 SĄD PRZYZNAŁ JAKO SPADEK DLA MOJEGO MĘŻA. ALE GMINA SIĘ POŚPIESZYŁA I WYSTĄPIŁA DO NOTARIUSZA O WPISANIE GOSP. WRAZ Z DOMEM /0,72HA/NA SKARB PAŃSTWA. JAK WYROK SIĘ UPRAWOMOCNIŁ, MĄŻ POJECHAŁ Z WYROKIEM DO NOTARIUSZA, ALE ON MU POWIEDZIAŁ, ŻE TO JEST JUŻ SKARBU PAŃSTWA. JAKO MAŁŻEŃSTWO MIESZKALIŚMY DO 1986R SPOKOJNIE, AŻ W 1986R. GMINA WYSTAWIŁA NA SPRZEDAŻ. Z 3 MAŁYCH DZIECI GDZIE MIELIŚMY SIĘ PODZIAĆ, MIELIŚMY” NÓŻ NA GARDLE ” WIĘC WSZYSTKIMI SIŁAMI KUPILIŚMY PO PROSTU SWOJE. MAM PYTANIE CZY MOŻEMY UBIEGAĆ SIĘ O REKOMPENSATĘ, BO SŁYSZAŁAM, ŻE TO PRZEDAWNIENIE. DZIĘKUJĘ ZA ODPOWIEDŹ. POZDRAWIAM WSZYSTKICH SKRZYWDZONYCH.

Odpowiedz

Zbigniew 28 czerwca, 2017 o 11:44

Dzień Dobry Pani,
Moje pytanie dotyczy darowizny działki dożywotniego użytkowania 0,5 ha przyznanej mamie po zdaniu gospodarstwa rolnego za rentę w 1977r.
Działkę tą po śmierci mamy od 1992r. użytkował mój brat, jeden ze zstępnych, który następnie wystąpił z wnioskiem do starosty o zwrot tej działki dla siebie, oczywiście za wiedzą i poparciem wniosku przez pozostałych zstępnych. Działkę tą otrzymał od starosty. Z przepisów wynika, że działki tej nie może sprzedać przez 5 lat, ponieważ poniesie konsekwencje podatkowe. Zastanawia się, czy może bez konsekwencji podatkowych przekazać tą działkę jako darowiznę dla mnie. Jakie są możliwości i warunki takiej darowizny? Pozdrawiam

Odpowiedz

Nolina 11 sierpnia, 2017 o 11:25

Witam,
Właśnie jestem w trakcie zwrotu nieruchomości oddanej przez dziadków za emeryturę. Jeśli dobrze rozumiem, zostanie ona oddana w formie pełnej własności? Zostalo oddane Państwu siedlisko oraz łąka. Czy jak oddadzą w formie użytkowania wieczystego to można sprzedać bezproblemowo?

Odpowiedz

edyta 23 września, 2017 o 16:56

Witam mam pytanie męża babcia oddała część domu na skarb państwa a część przekazała synowi swojemu niestety wujek już nieżyje my jesteśmy zameldowani w tym domu już 24lata w.więc mam pytanie czy tą część po babci możemy ubiegać sie od skarbu państwa ?

Odpowiedz

Kamil 5 marca, 2018 o 10:56

Witam mam pytanie moja mam chciala by zdac działi rolne i leśne na skarb państwa a budynki gospodarcze zostawic i mieszkać dalej gdzie moge sie udać żeby dopełnic czynności

Odpowiedz

krzysiek 9 marca, 2018 o 14:14

Witam . Od prawie 25 lat jestem użytkownikiem nieruchomości , kturą moja kuzynka zdała na państo wzamian za emeryturę rolniczą . Między czasie Ciocia zmarła ( wójek o wiele wcześniej ) warto dodać że nie mieli dzieci . Czy ja też mogę się ubiegać o zwrot na podstawie powyższych przepisów ? ( od 1993 do tej pory jestem użytkownikiem tej nieruchomości i opłacam podatek rolny ).

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radców Prawnych KOCAŃDA KOWALSKA MAREK I PARTNERZY Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radców Prawnych KOCAŃDA KOWALSKA MAREK I PARTNERZY z siedzibą w Kielcach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem iwonakowalska@kancelariaprawna.kkm.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: