Już kiedyś wspominałam, w jakich sytuacjach Gmina może zostać spadkobiercą osoby fizycznej. Choć od tamtej pory zmieniły się nieco zasady dziedziczenia, sytuacja Gminy nie zmieniła się. Nadal w przypadku braku małżonka spadkodawcy, jego krewnych i dzieci małżonka spadkodawcy, powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy jako spadkobiercy ustawowemu.
Dziś o tym, jak Gmina może dowiedzieć się, że odziedziczyła spadek i jak to zwykle wygląda w praktyce.
- Po pierwsze do Gminy jako potencjalnego spadkobiercy może się zwrócić wierzyciel spadkodawcy, który uznał, że to Gmina prawdopodobnie dziedziczy dług. Czasem pierwszym pismem w sprawie jest od razu wniosek wierzyciela o stwierdzenie nabycia spadku na Gminę, częściej jest to przedsądowe zawiadomienie o długu spadkodawcy wraz z wezwaniem do zapłaty. W takiej sytuacji, działając po stronie Gminy, zawsze należy rozważyć, czy w sprawie nie nastąpiło przedawnienie, a w przypadku, gdyby postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku już się toczyło, zadbanie o sporządzenie rzetelnego spisu z inwentarza.
- Po drugie Gmina informowana jest także przez Sąd o przypadkach odrzucenia spadku przez pozostałych spadkobierców ustawowych i wówczas postępuje zgodnie z ustaloną wewnętrznie procedurą. Albo z własnej inicjatywy wnosi o stwierdzenie nabycia spadku, albo rezygnuje z tego, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że spadkodawca nie pozostawił majątku.
- Wreszcie Gmina może otrzymać informacje przydatne w podjęciu decyzji o ewentualnym postępowaniu w sprawie nabycia spadku – z banków. Od połowy zeszłego roku na podstawie art. 111 c ustawy Prawo bankowe bank jest zobowiązany pisemnie poinformować gminę ostatniego miejsca zamieszkania posiadacza rachunku bankowego o:
– dacie powzięcia przez bank informacji o śmierci posiadacza rachunku bankowego,
– dacie wydania przez posiadacza rachunku bankowego ostatniej dyspozycji dotyczącej jego rachunku
– kwotach i tytułach wypłat dokonanych z rachunku
– wysokości środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku
oraz
– możliwości nabycia przez gminę prawa do tych środków, zgodnie z art. 935 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny
wskazując źródło i podstawę ustaleń.
Obowiązek banków dotyczy wyłącznie rachunków niezwiązanych z działalnością gospodarczą posiadacza.
Przepis budzi kontrowersję, czy tego rodzaju informacje, powinny być przekazywane Gminie tylko dlatego, że należy ona do kręgu potencjalnych spadkobierców i w praktyce niewiele banków wykonuje te obowiązki bez wezwania, często też informacje z banków przychodzą jako informacje nieopatrzone żadnym podpisem.
Zawsze daje to jednak służbom samorządowym pewne rozeznanie, po kim Gmina ma szansę odziedziczyć środki zgromadzone na rachunku zamkniętym (z powodu śmierci posiadacza) lub rachunku uśpionym (z powodu braku dyspozycji przez ostatnie 10 lat). W przypadku wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nabycia spadku pełne informacje zostaną i tak przekazane Sądowi, a Gmina ryzykując niewielki koszty postępowania, może zasilić swój budżet.
{ 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Dzień dobry,
mieszkanie jest własnością małżeństwa, zmarł mąż pozostawiając długi. Wszyscy spadkobiercy odrzucili spadek, Gmina przyjmuje spadek z dobrodziejstwem inwentarza a ponieważ nie jest zainteresowana taką sytuacją, aby być współwłaścicielem, to próbuje sprzedać pół mieszkania?
Wiem, że gmina nie będzie chciała utrzymywać tego stanu współwłasności i może także złoży wniosek o wyjście z niej – co to oznacza?
A może można zmusić żonę do zgody na sprzedaż jej części?
Pozdrawiam
Ps. Świetny blog – gratuluję !!!
Pani Małgosiu, jeżeli długi się nie przedawniły, ich spłata przez gminę nie zależy od tego czy dojdzie do zbycia udziału w nieruchomości pozostawionego przez spadkodawcę, a jedynie od jego wartości. Nastąpi to pewnie dużo szybciej niż rozporządzenie samym udziałem przez gminę, bo wierzyciel nie musi czekać, aż gmina spienięży spadek. Gmina rzeczywiście będzie chciała ostatecznie wyjść z tej współwłasności. Oznacza to, że zaproponuje przejęcie udziału przez współwłaścicielkę za odpowiednią spłatą. Jeśli współwłaścicielka mieszka w tym mieszkaniu, raczej nie będzie mowy o jego sprzedaży. Przynajmniej nie powinno być o tym mowy. Pozdrawiam
Witam serdecznie.
A czy w przypadku gdy, wierzyciel odkupując od gminy 1/2 nieruchomości, którą gmina przejęła po zmarłym dłużniku, może zaliczyć wierzytelność na poczet ceny nabycia ? dodam jeszcze, że wierzycieli jest więcej, w tym hipoteczni ; Bank oraz Skarb Państwa.
pozdrawiam
Dobry wieczór,
Czytają artykuł i komentarze zawarte pod nim postanowiłam zapytać o dość nie typową sytuację. …
Mianowicie… W mieście w którym mieszkamy upatrzyliśmy sobie działkę budowlaną jak się później okazało nie łatwą prawnie. Właściciel działki odebrał sobie życie 6 lat temu – cała rodzina zrzekła się spadku ze względu na długi jakie pozostawił po sobie. Przeglądając księgi wieczyste w dziale 4 natrafiliśmy na wpis hipoteki na tej nieruchomości więc napisaliśmy do banku pismo o nakierowanie nas na tą nieruchomość w odpowiedzi dostaliśmy iż obowiązuje tajemnica bankowa i że są tylko wierzycielami tejże nieruchomości. Drugim krokiem jaki poczyniliśmy było pismo do gminy adresowane do prezydenta miasta. Dostaliśmy odpowiedź z odpowiedniego wydziału gminy iż nie znajduje się ta działka w zasobach gminy i nie toczy się żadne postępowanie przejęcia jej przez gminę. Z tego co mi wiadomo gdy spadkobiercy odrzucają spadek ostatnim miejscem jest właśnie gmina. Co mogło się wydarzyć przez te 6 lat że nie możemy znaleźć osoby od której odkupilibyśmy tą działkę. Bardzo proszę o wyrażenie swojej opinii na ten temat bo bardzo nam zależy na tej nieruchomości a z drugiej strony nie wiemy co dalej powinniśmy zrobić?
Pozdrawiam serdecznie 🙂
Dzień dobry,
Założyłam sprawe o nabycie spadku po pierwszej żonie mojego ojca, która zmarła bezdzietnie w 1938r. nie pozostawiajac po sobie nikogo prócz małżonka (mojego ojca).Ojciec ponownie sie ożenił i miał córkę (mnie), w roku 1993 zmarł, w roku 2009 zmarła jego druga żona (moja matka). Jestem jedynaczką, wobec czego po rodzicach nabyłam spadek w całości, jednak ojciec nie przeprowadził postepowania spadkowego po swojej pierwszej żonie przez co ta kobieta figuruje w dokumentach jako współwłaściciel działki. Sąd zobowiazał mnie do nadania ogłoszenia w celu odnalezienia potencjalnych spadkobierców ( pozostalych spadkobiercow nie odnaleziono, dotej pory wydawało mi sie ze to ja jestem jedynym spadkobiercą ) oraz wezwał Skarb Państwa jako uczestnika w sprawie . Nie rozumiem dlaczego Skarb Państwa ma byc uczestnikiem w sprawie. Kto w powyższej sytuacji jest spadkobiercą?Ja czy Skarb Państwa?
Witam,
czy może Pani wyjaśnić, co gminie z informacji o rachunku uśpionym (z powodu braku dyspozycji przez ostatnie 10 lat), skoro jego właściciel żyje?
Pozdrawiam
Gmina dziedziczy spadek w kwocie 148.88 zł, długi spadkodawcy to kwota 65 tys dla różnych banków. Koszt sporządzenia spisu inwentarza to 700 zł.
Czy gmina wypłaca wierzycielom cała kwotę zgodnie z udziałami procentowymi i czy może pokryć z tego spadku swoje koszty?
Pozdrawiam serdecznie