Art.28 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników wskazuje, że rolnik aby uniknąć zawieszenia wypłaty emerytury, powinien zaprzestać działalności rolniczej.
Aby można było uznać, że rolnik zaprzestał tej działalności ani on, ani jego małżonek nie może być właścicielem ani posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, ani też nie mogą prowadzić działu specjalnego.
Od tej zasady są wyjątki wyszczególnione w art.28 ust.4 tej ustawy, których analizę zostawmy specjalistom od prawa rolnego. Tu takich nie ma 😉
Nas interesuje tylko jeden z tych wyjątków, opisany w pkt.1 ww. przepisu, a mianowicie zawarcie co najmniej 10-letniej umowy dzierżawy.
Dlaczego?
Kilka dni temu weszła w życie nowelizacja tego przepisu i od 1 sierpnia zawarcie tej umowy ma potwierdzać wójt właściwy z uwagi na miejsce położenia nieruchomości.
Lubicie takie przepisy, prawda? 😉
Ja też.
Bo oczywiście o tym, w jaki sposób wójt ma potwierdzić zawarcie umowy dzierżawy ustawodawca się nawet nie zająknął.
W komentarzach (nielicznych, z uwagi na datę nowelizacji) wspomina się o możliwym odniesieniu do kpa i wydawaniu na tę okoliczność zaświadczeń, ale byłabym tu ostrożna.
Zaświadczenie, wydaje się przecież, gdy chodzi o potwierdzenie faktów albo stanu prawnego, wynikających z prowadzonej przez ten organ ewidencji, rejestrów bądź z innych danych znajdujących się w jego posiadaniu.
Zgodnie z art. 218 § 2 k.p.a. organ administracji publicznej, przed wydaniem zaświadczenia, może przeprowadzić co prawda w koniecznym zakresie postępowanie wyjaśniające, ale jak wskazuje orzecznictwo – nie jest dopuszczalne dokonywanie, w trybie dotyczącym wydawania zaświadczeń, jakichkolwiek ustaleń faktycznych i prawnych niewynikających z prowadzonej przez organ ewidencji, rejestrów bądź z innych danych znajdujących się w jego posiadaniu. A przecież w tym przypadku tak by było.
Inna czynność z zakresu administracji publicznej
Podsumowując, skoro znów cytując orzeczenia sądów administracyjnych ,,natura zaświadczenia sprowadza się do prostego przeniesienia (zacytowania) danych znajdujących się w posiadaniu organu”, to potwierdzenie umowy dzierżawy nie może być dokonane wydaniem zaświadczenia, a tzw. inną czynnością z zakresu administracji publicznej.
Procedura sprowadzać się więc będzie do zbadania, czy przedłożona przez rolnika umowa spełnia przesłanki art.28 ust.4 pkt.1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników – czy jest zawarta na co najmniej 10 lat, a stronami umowy poza rolnikiem nie są osoby wyszczególnione w tym przepisie, a następnie do opatrzenia przedłożonej umowy stosowną klauzulą, której przykładowy wzór zamieszczam poniżej.
Tylko w ten sposób zostanie urealniony cel nowelizacji tj. urzędowe potwierdzenie, że doszło do zawarcia umowy, która umożliwia uznania działalności rolniczej za zakończoną.
Ponieważ powinien zostać utworzony rejestr takich potwierdzonych umów dzierżawy (rejestr potwierdzeń), to oczywiście strona takiej umowy zawsze będzie mogła wnosić o wydanie zaświadczenia, że potwierdzenie miało miejsce i wówczas wszystkie przepisy trybu zaświadczeń będą miały już zastosowanie 😉
Jak wójt ma potwierdzić umowę dzierżawy?
Proponowany wzór klauzuli potwierdzenia umowy przez Wójta:
Iwona Kowalska
radca prawny
Photo by Stephen Radford on Unsplash
***
Reprezentacja Gminy w przypadku skargi na Uchwałę Rady Miasta
Czy skarga na Uchwałę Rady Gminy wymaga podjęcia kolejnej Uchwały Rady Gminy, w której organ ten zdecyduje o nieuwzględnieniu skargi i upoważni Wójta, Burmistrza, Prezydenta do udzielenia odpowiedzi na skargę lub dalszego upoważnienia radcy prawnemu?
Absolutnie nie.
W postępowaniu przed sądem administracyjnym w sprawach skarg, których przedmiotem jest Uchwała Rady Gminy, zdolność procesową ma Wójt, Burmistrz, Prezydent Miasta [Czytaj dalej…]
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
świetny wpis, dziękuję. Marcin
Bardzo przydatne wyjaśnienie w jaki sposób potwierdzać umowy, dziękuję, pozdrawiam