…nawet, jeśli w mieście, które jest siedzibą gminy funkcjonują kancelarie notarialne.
Wyjątek ten dotyczy przypadku, gdy zwrócisz się o takie poświadczenie na formularzu, niezbędnym do uzyskaniu świadczeń z instytucji zagranicznych.
Takiego poświadczenia organ dokona bez żadnej opłaty z Twojej strony.
Poza tym przypadkiem, po poświadczenie podpisu musisz się udać do Notariusza.
Jeżeli w Twojej gminie nie ma kancelarii notarialnej burmistrz poświadczy Twój podpis także na pismach upoważniających do odbioru przesyłek, pieniędzy oraz dokumentów z urzędów i instytucji, a także na oświadczeniach stwierdzających Twój stan rodzinny i majątkowy.
Poświadczenie to będzie jednak podlegało opłacie skarbowej.
W innych przypadkach pewnie zostaniesz odesłany do Notariusza. Nie daj się jednak odesłać, jeśli chodzi o wspomniane świadczenia z instytucji zagranicznych. W tym zakresie to organ gminy musi Ci udzielić niezbędnej pomocy.
Często spotykam się z twierdzeniem, że nie ma możliwości delegowania tych czynności na innych pracowników. Nie zgadzam się z tym, chociaż jak chcą autorzy tego poglądu – rzeczywiście nie mają tu zastosowania przepisy dotyczące upoważnień do wydawania decyzji, to jednak sytuacja ta podlega pod ogólne uregulowania ustawy o samorządzie gminnym, według których burmistrz może powierzyć prowadzenie niektórych spraw np. swojemu zastępcy.
Trudno sobie przecież wyobrazić, by z powodu np. nieobecności burmistrza czynność ta nie mogła zostać dokonana.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }