Iwona Kowalska

radca prawny
W czym mogę Ci pomóc?

Iwona Kowalska

radca prawny

Radca prawny specjalizujący się w zagadnieniach dotyczących prawa samorządu terytorialnego. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UMCS w Lublinie. Członek Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Kielcach IX Kadencji. W latach 2010-2017 Członek Zarządu Stowarzyszenia Prawników Administracji Publicznej...
[Więcej >>>]

W czym mogę Ci pomóc?

Zwrot nieruchomości oddanej w dzierżawę.

Iwona Kowalska18 lutego 2016Komentarze (0)

Umowę dzierżawy nieruchomości zawiera się zazwyczaj, by prowadzić na niej działalność gospodarczą.

Wyobraźmy sobie zatem Przedsiębiorcę, który realizując marzenia z dzieciństwa, wydzierżawia od Gminy urokliwą nieruchomość nad wodą, by tam prowadzić działalność, powiedzmy – gastronomiczną. Urządza plażę, plac zabaw, zewnętrzną siłownię, rozwija swój biznes.

Gmina sprzyja mu, bo dzięki jego aktywności stała się atrakcją turystyczną, a dodatkowo ma dochody z czynszu dzierżawnego.

Umowa dzierżawy jest zawarta na czas określony i kończy się dopiero za wiele lat.

okolice

Co może zmącić ten sielski obrazek?

Wiadomość o skierowaniu przez poprzednich Właścicieli nieruchomości wniosku o jej zwrot. W przypadku wydania decyzji o zwrocie, dzierżawa zwracanej nieruchomości wygasa z upływem 3 miesięcy od dnia, w którym decyzja o zwrocie wywłaszczonej nieruchomości stała się ostateczna. Bez względu na wolę zawierających ją stron.

Ustawodawca zdecydował, że przywrócenie stanu prawnego sprzed wywłaszczenia powinno nastąpić bez żadnych obciążeń prawnych. 

Nie ma wątpliwości, że decyzja o zwrocie narusza interes prawny Dzierżawcy. Oczywiście nie ma przeszkód, by po odzyskaniu posiadania swojej nieruchomości poprzedni Właściciel zawarł nową umowę dzierżawy z Dzierżawcą, ale nigdy nie wiadomo, czy i on nie ma podobnych, niespełnionych marzeń z dzieciństwa. 🙂

Jak Dzierżawca może zadbać o swoje interesy? Powinien brać czynny udział w postępowaniu o zwrot nieruchomości. W tym postępowaniu przysługuje mu status strony, a zdarza się, że dzierżawcy nie wykorzystują tego faktu.

A jeżeli organ prowadzący postępowanie w sprawie zwrotu nieruchomości pominie Dzierżawcę i nie zawiadomi go o postępowaniu, ani nie doręczy mu decyzji? Jeszcze większe pole do popisu dla Dzierżawcy! Zostaje wtedy przecież naruszona zasada udziału stron w postępowaniu, co jest przesłanką wznowienia postępowania administracyjnego, a naruszenia dające podstawę do wznowienia postępowania, są z kolei przesłanką uchylenia decyzji administracyjnej, także przez sąd administracyjny  i to bez względu na to, czy miały wpływ na wynik sprawy, czy nie.

Co zyskuje Przedsiębiorstca dzięki swojej aktywności? To, co najcenniejsze dla każdego z nas – c z a s.

Sielski obrazek  okolicy, w której mieszkam zamieszczony we wpisie, na szczęście nie ma nic wspólnego z jego treścią i mam nadzieję, zostanie na zawsze niezmienny. 🙂

 

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych KOCAŃDA KOWALSKA MAREK I PARTNERZY w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych KOCAŃDA KOWALSKA MAREK I PARTNERZY w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: