Dziś wpis z kategorii:
Po co Ci właściwie prawnik, skoro w internecie jest wszystko, wystarczy tylko korzystać z wiarygodnych źródeł?
A zatem szukasz potrzebnych informacji na temat zakwestionowania procedury skierowania na leczenie uzdrowiskowe wydanego przez NFZ i znajdujesz:
Dość szybko, bo to oficjalna strona głównego zainteresowanego.
Niby wszystko jest w porządku. Brak możliwości odwołania wynika bezpośrednio z rozporządzenia z dnia 7 lipca 2011 r. Ministra Zdrowia w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową (Dz.U. Nr 142, poz. 835) i potwierdził to dodatkowo Trybunał Konstytucyjny.
Ale odwołanie to nie jedyny sposób zakwestionowania negatywnej decyzji.
Zostają jeszcze sądy administracyjne.
A poza tym co to tak naprawdę jest „negatywna decyzja”?
Czy to tylko odmowa potwierdzenia skierowania na leczenie uzdrowiskowe, czy w pewnych przypadkach także potwierdzenie, ale zawierające niesatysfakcjonujące Cię treści?
Wszystko to jasno opisuje Uchwała Składu Siedmiu Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 16 grudnia 2013 r. wydana w sprawie II GPS 2/13, ale jej nie znajdziesz już tak łatwo, jak informacji o braku możliwości odwołania W Uchwale tej Naczelny Sąd Administracyjny odniósł się do wszystkich rozstrzygnięć w zależności od ich formy tj. potwierdzenia skierowania na leczenie uzdrowiskowe, odmowy potwierdzenia skierowania na leczenie, a także niepotwierdzenia skierowania. Z niej wynikają także sposoby ich kwestionowania. Dowiesz się analizując ją na przykład, że:
Potwierdzenie skierowania na leczenie uzdrowiskowe wydawane na podstawie art. 33 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.) jest czynnością, o której mowa w art. 3 § 2 pkt 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.).
czego konsekwencją jest możliwość skontrolowania prawidłowości takiego skierowania przez sąd administracyjny.
Dowiesz się, że to samo możesz zrobić z decyzją o odmowie skierowania do sanatorium, bo według NSA odmowa taka powinna być wydana własnie w formie decyzji, a decyzje także podlegają przecież wspomnianej wyżej kontroli sądów administracyjnych.
Próżno takiej informacji szukać w internecie.
No chyba, że w wyszukiwarce Centralnej Bazy Orzeczeń Sądów Administracyjnych pod adresem http://orzeczenia.nsa.gov.pl w okienko Powołane przepisy wpiszesz Akt prawny: – Dz.U. 2008 nr 164 poz 1027 i przepis: – art.33 ust.2
Wtedy zobaczysz, jak inni radzą sobie z kwestionowaniem negatywnych rozstrzygnięć, od których jak czytałeś w internecie nie ma przecież odwołania 😉
Po to Ci prawnik.
Pozdrawiam niezmiennie.
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Święta prawda, Pani Mecenas! Nie wszystko można „wygooglować”, a to co się znajdzie, może zwyczajnie wprowadzić w błąd.
Niestety dodatkowo szkodzi nam w oczach społeczeństwa czarna propaganda o środowisku prawniczym , jaką uprawia ostatnio władza na tle konfliktu wokół walki o zachowanie niezależności sądownictwa.