Iwona Kowalska

radca prawny
W czym mogę Ci pomóc?

Iwona Kowalska

radca prawny

Radca prawny specjalizujący się w zagadnieniach dotyczących prawa samorządu terytorialnego. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UMCS w Lublinie. Członek Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Kielcach IX Kadencji. W latach 2010-2017 Członek Zarządu Stowarzyszenia Prawników Administracji Publicznej...
[Więcej >>>]

W czym mogę Ci pomóc?

Przekazanie nieruchomości gminie

Iwona Kowalska12 września 20162 komentarze

Przekazanie nieruchomości gminie kiedyś

Do lipca 2006 roku każdy właściciel mógł na podstawie wówczas obowiązujących przepisów zrzec się własności nieruchomości. Była to jednostronna czynność prawna.

Właściciel udawał się do Notariusza, gdzie bez udziału przedstawicieli gminy, oświadczał, że zrzeka się swojej własności na jej rzecz.

Przekazanie nieruchomości gminie jako osoba fizyczna

Nieruchomość, której właściciel w ten sposób się zrzekł, stawała się automatycznie własnością gminy, na obszarze której była położona.

Gmina nie mogła jej nie przyjąć. Razem z prawem własności dostawała także wszystkie obciążenia związane z nieruchomością, w wysokości równej wartości tej nieruchomości z chwili nabycia.

Był to wyjątkowy stan, w którym nowym właścicielem niechcianych nieruchomości, gmina zostawała bez własnej woli.

Nie ma się więc co dziwić, że Miasta protestowały, a trzy z nich (Toruń, Jastrzębie Zdrój i Knurów) zrobiły to tak skutecznie, że Trybunał Konstytucyjny podzielając ich argumentację uznał, że przepis stanowiący podstawę zrzeczenia jest niezgody z Konstytucją i traci moc z dniem 15 lipca 2006 roku.

Nie możesz zrzec się własności nieruchomości na rzecz gminy bez jej zgody

Obecnie, nie ma już możliwości zrzeczenia się własności nieruchomości na rzecz gminy bez jej zgody.

Takie zrzeczenie dopuszczalne jest wyłącznie, gdy dokonuje go samorządowa osoba prawna na rzecz gminy, która ją ustanowiła. Osoba fizyczna takiego uprawnienia nie ma.

W zamian za to ustawodawca wprowadził tzw. przekazanie nieruchomości.

Jest to umowa, co prawda nadal o charakterze nieodpłatnym, ale umowa, a zatem jak w przypadku każdej umowy, zgoda gminy jest warunkiem przekazania nieruchomości.

Od umowy darowizny umowa przekazania nieruchomości różni się m.in. tym, że jako zasadę wprowadza brak odpowiedzialności przekazującego za jej wady – zarówno fizyczne, jak i prawne.

Strony mogą jednak postanowić inaczej i nie miejmy złudzeń, często zgoda gmina będzie uzależniona od tych dodatkowych ustaleń.

Gdy gmina nie skorzysta z zaproszenia do zawarcia umowy w ciągu 3 miesięcy od jego złożenia, umowę przekazania nieruchomości może zawrzeć Skarb Państwa.

Zaproszenie należy więc wysłać ponownie, tym razem do miejscowego Starosty, który reprezentuje Skarb Państwa.

Jeśli Wójt, Burmistrz, Prezydent uzna, że warto nabyć zaoferowaną nieruchomość, w tym ustawowym czasie powinien przedstawić Radzie Gminy (Miejskiej) odpowiednią uchwałę.

Wyrażając zgodę na nabycie nieruchomości przez gminę w trybie przekazania Rada powinna mieć przy tym informacje o ustaleniach dotyczących zasad odpowiedzialności, o których wspominałam wyżej.

W przypadku, gdy nieruchomość znajduje się wyjątkowo na terenie kilku gmin, przekazujący ma wybór, do której gminy skierować zaproszenie.

W przypadku finalizacji umowy, może wówczas pojawić się problem, o którym pisałam już kiedyś tutaj.

A jeśli zależy Ci na przekazaniu nieruchomości tylko w przypadku, gdy zawarcie umowy uwolni cię od odpowiedzialności za jej wady, a gmina z zaproszenia chce skorzystać, ale uzależni je od wprowadzenia w umowę innych uregulowań co do tej kwestii?

Jeśli tylko ma obsługę prawną bądź pewien, że uzależni 🙂

Cóż, zawsze możesz wycofać się z zamiaru przekazania swej nieruchomości gminie bez konsekwencji zmiany swej decyzji.

Pozdrawiam

Iwona Kowalska
radca prawny

***

Tajemnica honorarium

Z tematyką Centralnego Rejestru Umów wiąże się także kwestia odpowiedzialności za nieudostępnianie takich danych, które podlegają utajnieniu.

Jak wiecie z jednej strony Centralny Rejestr Umów podlega takim samym ograniczeniom jak udostępnianie informacji publicznej – na przykład w zakresie danych osobowych, ale z drugiej strony nie dotyczy to imienia i nazwiska kontrahenta jednostki, bo sądy stoją na stanowisku [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych KOCAŃDA KOWALSKA MAREK I PARTNERZY w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Stanisław 14 października, 2016 o 19:09

    Bardzo interesujący artykuł w tej sprawie, ale nie wyczerpuje do końca tematu. Pokazuje sposób zbycia niechcianej nieruchomości drogą wyznaczoną aktualnymi przepisami prawa i będzie ono skuteczne, gdy druga strona – gmina lub starostwo- zgodzi się na jej przejęcie. A jeśli się nie zgodzi ? Co ma zrobić właściciel niechcianej nieruchomości ? Potrzebny następny artykuł na ten temat !

    Odpowiedz

    Stanisław 2 17 października, 2016 o 19:32

    Pani artykuł zachęcił mnie do przygotowania dla gminy wniosku nieodpłatnego przekazania niechcianych nieruchomości, gdyż mimo wszechstronnych prób zbycia nieruchomości nie udało się tego dokonać . Odziedziczyłem bowiem 2 ha gospodarstwo, którego działki rolne zlokalizowane są w trzech miejscowościach tej samej gminy. W większości sąsiadami moich działek są członkowie rodziny ,którzy jednak wzbraniają się przed nabyciem nawet poprzez darowiznę. Podobnie z nabywcami obcymi-chcieli by kupić tylko działkę siedliskową , a przy moim warunku – wszystko tj. całe gospodarstwo albo nic- rezygnują z zakupu. Dlatego postanowiłem spróbować pozbycia się niechcianych nieruchomości rolnych drogą nieodpłatnego przekazania gminie. Miejscowe podatki są regulowane na bieżąco i na nieruchomościach tych nie ciążą żadne zobowiązania.
    Czy można być optymistą i liczyć, że gmina (ostatecznie starostwo) przyjmie ode mnie niechciane nieruchomości rolne ? Jakie ewentualnie warunki może postawić przekazującemu ? Kto poniesie koszty zbycia?

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych KOCAŃDA KOWALSKA MAREK I PARTNERZY w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: