Iwona Kowalska

radca prawny
W czym mogę Ci pomóc?

Iwona Kowalska

radca prawny

Radca prawny specjalizujący się w zagadnieniach dotyczących prawa samorządu terytorialnego. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UMCS w Lublinie. Członek Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Kielcach IX Kadencji. W latach 2010-2017 Członek Zarządu Stowarzyszenia Prawników Administracji Publicznej...
[Więcej >>>]

W czym mogę Ci pomóc?

„Zwrot” nieruchomości przekazanej w zamian za emeryturę rolniczą

Iwona Kowalska06 października 201523 komentarze

Czy „zwrot” nieruchomości przekazanej w zamian za emeryturę rolniczą jest w ogóle możliwy?

Wiele osób korzystając z możliwości przewidzianych przez prawo przekazało gospodarstwo na rzecz Skarbu Państwa w zamian za rentę lub emeryturę.

Często decyzje te zawierały zapisy o pozostawieniu przekazującemu możliwości dożywotniego użytkowania niektórych działek.

W takim przypadku zstępni tych osób są uprawnieni, by złożyć do Starosty wniosek o zwrotne, bezpłatne przeniesienie na nich własności użytkowanych działek rolnych.

Zwrot nieruchomości przekazanej w zamian za emeryturę rolniczą

Aby wniosek został uwzględniony, wnioskodawca powinien jednak faktycznie, osobiście władać nimi, i w chwili śmierci osoby uprawnionej i aż do momentu rozstrzygania ich sprawy przez organ, w takim samym zakresie jak dożywotni użytkownik.

Możliwość złożenia takiego wniosku nie jest ograniczona czasowo.

Należy jedynie pamiętać, że wniosek nie będzie uwzględniony, jeżeli Skarb Państwa lub gmina wcześniej sprzeda nieruchomość.

Co ciekawe, wniosek taki mogą złożyć tylko zstępni, a nie spadkobiercy dożywotniego użytkownika.

A kiedy uda się już odzyskać przekazaną kiedyś przez rodziców działkę, trzeba mieć na względzie, że z punktu widzenia prawa podatkowego potwierdzenie przez Starostę prawa własności zgodnie z wnioskiem, stanowi nowe nabycie nieruchomości, więc jej sprzedaż przed upływem 5 lat podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Skoro jednak ustawodawca przewidział możliwość bezpłatnego otrzymania przez dzieci, nieruchomości, za której oddanie rodzice kiedyś otrzymywali świadczenie pieniężne, to w sumie dosyć przyjemny problem 🙂

Pozdrawiam

Iwona Kowalska
radca prawny

Photo by Cédric VT on Unsplash

***

Jak wójt ma potwierdzić umowę dzierżawy?

Art.28 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników wskazuje, że rolnik aby uniknąć zawieszenia wypłaty emerytury,  powinien zaprzestać działalności rolniczej.

Aby można było uznać, że rolnik zaprzestał tej działalności ani on, ani jego małżonek nie może być właścicielem ani posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, ani też nie mogą prowadzić działu specjalnego [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych KOCAŃDA KOWALSKA MAREK I PARTNERZY w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 23 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Wioletta 27 czerwca, 2016 o 01:26

    Witam Panią. Proszę o pomoc, chcę odzyskać pole , które kiedyś rodzice oddali za rentę, ale nie było ono działką dożywotnią. W tej chwili jest zarośnięte, ale jest w ładnym miejscu i chciałabym je odzyskać. Czy mam szansę ? Jeśli tak, to jak to zrobić? Do tej pory uważałam , że skoro rodzice oddali, to już nie ma szans i nie miałam też czasu zająć się tą sprawą. Dopiero nie dawno skończyła się sprawa spadkowa po rodzicach. Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie.
    Z uszanowaniem
    Wioletta Maameri

    Odpowiedz

    Iwona Kowalska 6 lipca, 2016 o 19:11

    Witam na moim blogu. Rozumiem, że działka jest niezabudowana. Niestety z wnioskiem o „zwrotne” przyznanie nieodpłatnie własności działki przekazanej na Skarb Państwa w zamian za rentę może wystąpić jedynie osoba, której przysługuje prawo użytkowania działki gruntu z tytułu przekazania gospodarstwa rolnego Państwu albo jej zstępni, którzy po jej śmiercią faktycznie nieruchomością władają. Zstępni właściciela gospodarstwa rolnego przejętego na własność Państwa, któremu przyznane zostało prawo dożywotniego użytkowania działki gruntu, mogą więc ubiegać się o przyznanie tej działki na własność, tylko jeżeli od chwili jego śmierci faktycznie i nieprzerwanie działkę tę posiadają. Nie może zatem tego wniosku skutecznie złożyć zstępny, który z gruntu tego nie korzystał. W tej sytuacji raczej nie będzie możliwości uzyskać grunt nieodpłatnie. Pozdrawiam serdecznie.

    Odpowiedz

    Katarzyna 26 lipca, 2016 o 12:23

    Dzień dobry.
    Mam podobną sytuację moi rodzicie przekazali gospodarstwo rolne na rzecz Państwa za rentę i posiadali możliwości dożywotniego użytkowania działki. W chwili obecnej z uwagi na komunalizację działka stała się własnością Gminy czy w takim przypadku mam również szanse na odzyskanie takiej działki, która nie jest już własnością Skarbu Państwa?
    Z góry dziękuję za odpowiedź
    Pozdrwaiam

    Odpowiedz

    Adam 31 sierpnia, 2016 o 19:27

    Dzień dobry,
    Piszę, ponieważ potrzebuję zasięgnąć rady w pewnej kwestii. Chciałbym odzyskać ziemię, którą dziadkowie oddali na rzecz Skarbu Państwa w zamian za dożywotnią rentę. Dziadkowie byli właścicielami ziemi od roku 1949. W roku 1977 na rzecz Skarbu Państwa zostało odłączone od nieruchomości 8. 5800 ha. Chciałbym się dowiedzieć, czy jest możliwość odzyskania ziemi nieodpłatnie oraz w jaki sposób mógłbym tego dokonać?
    Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.
    Adam.

    Odpowiedz

    Aneta 4 października, 2021 o 19:14

    Piszę w imieniu taty, który chce odzyskać działkę, która jego rodzice przekazali za emeryturę. Urząd żąda potwierdzenia, że ta ziemia fizycznie była użytkowana przez wszystkie lata . Nie posiadamy umowy dzierżawy. Jak w inny sposób można udokumentować faktyczne urzytkowanue tych gruntów przez tatę.

    Odpowiedz

    Dawid 6 stycznia, 2017 o 19:14

    Witam. Moja sytuacja jest następująca.
    Prababcia umarła i po niej użytkowała ziemię jej córka ( siostra mojej babci) do teraz ( ciągle), stworzyła ogródek i zrywała owoce z sadu ( zrobiła to tylko na części działki, bardzo małej zresztą) z racji późnego wieku cioci zrywa już tylko owoce. Niedawno dowiedziałem się o możliwości odzyskani ziemi i mam w związku z tym pytanie czy jeśli teraz wszedłbym na działkę i zaczął ją użytkować to można zaliczyć użytkowanie cioci jako ciągłość, tak jak to jest w przypadku zasiedzenia ?

    Odpowiedz

    KRYSTYNA 19 stycznia, 2017 o 16:42

    W LATACH 70-TYCH RODZICE MOJEGO OBECNIE MĘŻA PRZEKAZALI GOSPODARSTWO ROLNE OK.10 HA W ZAMIAN ZA RENTĘ ROLNICZĄ. BUDYNKI ZATRZYMALI. OBOJE RENTĘ POBIERALI OK 2 LAT, PO CZYM W 1972 ZMARLI. MÓJ MĄŻ MIAŁ WTEDY 17 LAT.RAZEM MIESZKAŁ I PO ICH ŚMIERCI RÓWNIEŻ W TYM DOMU. W 1971 OJCIEC MOJEGO MĘŻA SPISAŁ TESTAMENT PRZED PRZEWODNICZĄCYM GRN – TESTAMENT JEST WAŻNY.W 1978/79 SĄD PRZYZNAŁ JAKO SPADEK DLA MOJEGO MĘŻA. ALE GMINA SIĘ POŚPIESZYŁA I WYSTĄPIŁA DO NOTARIUSZA O WPISANIE GOSP. WRAZ Z DOMEM /0,72HA/NA SKARB PAŃSTWA. JAK WYROK SIĘ UPRAWOMOCNIŁ, MĄŻ POJECHAŁ Z WYROKIEM DO NOTARIUSZA, ALE ON MU POWIEDZIAŁ, ŻE TO JEST JUŻ SKARBU PAŃSTWA. JAKO MAŁŻEŃSTWO MIESZKALIŚMY DO 1986R SPOKOJNIE, AŻ W 1986R. GMINA WYSTAWIŁA NA SPRZEDAŻ. Z 3 MAŁYCH DZIECI GDZIE MIELIŚMY SIĘ PODZIAĆ, MIELIŚMY” NÓŻ NA GARDLE ” WIĘC WSZYSTKIMI SIŁAMI KUPILIŚMY PO PROSTU SWOJE. MAM PYTANIE CZY MOŻEMY UBIEGAĆ SIĘ O REKOMPENSATĘ, BO SŁYSZAŁAM, ŻE TO PRZEDAWNIENIE. DZIĘKUJĘ ZA ODPOWIEDŹ. POZDRAWIAM WSZYSTKICH SKRZYWDZONYCH.

    Odpowiedz

    Zbigniew 28 czerwca, 2017 o 11:44

    Dzień Dobry Pani,
    Moje pytanie dotyczy darowizny działki dożywotniego użytkowania 0,5 ha przyznanej mamie po zdaniu gospodarstwa rolnego za rentę w 1977r.
    Działkę tą po śmierci mamy od 1992r. użytkował mój brat, jeden ze zstępnych, który następnie wystąpił z wnioskiem do starosty o zwrot tej działki dla siebie, oczywiście za wiedzą i poparciem wniosku przez pozostałych zstępnych. Działkę tą otrzymał od starosty. Z przepisów wynika, że działki tej nie może sprzedać przez 5 lat, ponieważ poniesie konsekwencje podatkowe. Zastanawia się, czy może bez konsekwencji podatkowych przekazać tą działkę jako darowiznę dla mnie. Jakie są możliwości i warunki takiej darowizny? Pozdrawiam

    Odpowiedz

    Nolina 11 sierpnia, 2017 o 11:25

    Witam,
    Właśnie jestem w trakcie zwrotu nieruchomości oddanej przez dziadków za emeryturę. Jeśli dobrze rozumiem, zostanie ona oddana w formie pełnej własności? Zostalo oddane Państwu siedlisko oraz łąka. Czy jak oddadzą w formie użytkowania wieczystego to można sprzedać bezproblemowo?

    Odpowiedz

    edyta 23 września, 2017 o 16:56

    Witam mam pytanie męża babcia oddała część domu na skarb państwa a część przekazała synowi swojemu niestety wujek już nieżyje my jesteśmy zameldowani w tym domu już 24lata w.więc mam pytanie czy tą część po babci możemy ubiegać sie od skarbu państwa ?

    Odpowiedz

    Kamil 5 marca, 2018 o 10:56

    Witam mam pytanie moja mam chciala by zdac działi rolne i leśne na skarb państwa a budynki gospodarcze zostawic i mieszkać dalej gdzie moge sie udać żeby dopełnic czynności

    Odpowiedz

    krzysiek 9 marca, 2018 o 14:14

    Witam . Od prawie 25 lat jestem użytkownikiem nieruchomości , kturą moja kuzynka zdała na państo wzamian za emeryturę rolniczą . Między czasie Ciocia zmarła ( wójek o wiele wcześniej ) warto dodać że nie mieli dzieci . Czy ja też mogę się ubiegać o zwrot na podstawie powyższych przepisów ? ( od 1993 do tej pory jestem użytkownikiem tej nieruchomości i opłacam podatek rolny ).

    Odpowiedz

    Jadwiga 28 lutego, 2019 o 11:39

    Witam.Ja mam pytanie także w tej kwestii. Od 1998 do chwili obecnej dzierżawię działkę rentową po sąsiadach, którzy już dawno nie żyją. Teraz córka tych rolnik,ów ubiega się o zwrot tej działki,. Czy ja jaka dwudziestoletni dzierżawca mam jakieś prawa?

    Odpowiedz

    Jadwiga 28 lutego, 2019 o 12:35

    Witam.Ja mam pytanie także w tej kwestii. Od 1998 do chwili obecnej dzierżawię działkę rentową po sąsiadach, którzy już dawno nie żyją. Teraz córka tych rolnik,ów ubiega się o zwrot tej działki,. Czy ja jaka dwudziestoletni dzierżawca mam jakieś prawa?I jeszcze jedno czy ta Pani może ją odzyskać, jeżeli przez dwadzieścia lat tego nie użytkowała?

    Odpowiedz

    dorota 28 marca, 2019 o 08:15

    Witam.mam czterdziesci pięć lat,bardzo dawno temu babcia p rzekazała na skarb panstwa połowe domu i działki w zamian za rente.Babcia i rodzice juz nie zyja w domu mieszkał brat ale niedawno zmarł,ja mam tam od dziecinstwa zameldowanie ale jakies 23lata y juz tam nie mieszkam .czu moge odzyskac dom i działke i czy trzeba bedzie cos za to płacic. Dziekuje za rade

    Odpowiedz

    Mieczysław 14 sierpnia, 2019 o 21:24

    Pani Iwonko mam pytanie? Może będę się powtarzał ale było kiedyś takie coś jak zwrot gospodarstw lub gruntów rolnych. Ponieważ nie prawnie musieli przekazać gospodarstwo na rzecz Skarbu Państwa w zamian za emeryturę. Z tego względu były zmienione przepisy i spadkobiercy mogli się ubiegać o zwrot Gospodarstw lub w zamian równowartość albo grunty z zasobów Skarbu Państwa. No i właśnie mam pytanie czy była by możliwość odzyskania gruntów z zasobów Skarbu Państwa lub równowartość danego Gospodarstwa, ponieważ dane gospodarstwo zostało sprzedane a nowy właściciel budynki zburzył i sprzedał w całości, dwóm nowym właścicielom.To Gospodarstwo było własnością mojego Dziadka z strony mojej Mamy. Miło mi by było gdyby Pani mi coś w tym temacie rzekła. Pozdrawiam i dziękuje.

    Odpowiedz

    Mieczysław 17 sierpnia, 2019 o 20:00

    Pani Mecenas w dalszym ciągu czekam na kilka słów od Pani w sprawie zwrotu gruntów w zamian za oddane gospodarstwo rolne za emeryturę Dziadków.

    Odpowiedz

    Aleksander 14 listopada, 2019 o 15:43

    Dzień dobry,
    w latach osiemdziesiątych moi rodzice przekazali ziemię w zamian za rentę dla mojej mamy, a w uzasadnieniu tego urząd który to przejmował napisał, że następca nie spełniał warunków. Ponieważ moi rodzice już nie żyją – w mojej ocenie rodzice zamierzali przekazać tą ziemię mnie jako jedynemu spadkobiercy, tak jak otrzymałem w wyniku przekazania działkę siedliskową wraz z zabudowaniami, ale nie dno im możliwości ponieważ nie spełniałem warunku zamieszkiwania z rodzicami. Spełniałem natomiast warunek posiadania kwalifikacji rolniczych które uzyskałem w rok przed przekazaniem gospodarstwa – i jak się okazało w owym czasie był to jedyny warunek do spełnienia, natomiast zdaniem urzędników należało spełnić warunki – czyli również ten ze wspólnym zamieszkiwaniem. W tej sytuacji, kiedy rodzicom oświadczono że jako jedyny spadkobierca nie spełniam „warunków”, z powodu na podeszły wiek i brak kontynuacji prowadzenia gospodarstwa – rodzice zdecydowali na przekazanie ziemi na skarb Państwa. Ja co prawda nie zamieszkiwałem z rodzicami, natomiast z myślą o przejęciu ziemi, dodatkowo ukończyłem szkołę uzyskując kwalifikacje rolnicze. Ponieważ dopiero po latach zorientowałem się, że urzędnicy wprowadzili rodziców w błąd i od pewnego czasu zacząłem się starać o odzyskanie tego, co zostało przekazane na skarb Państwa. W tym celu wystąpiłem do urzędu który to przejmował, a tam skazano mi jednostkę nadrzędną, czyli Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi o anulowanie wcześniejszej decyzji. Otrzymałem w tej sprawie decyzję negatywną, jak i odwołanie, w odpowiedzi na które utrzymano w mocy poprzednią decyzję, którą uznano jako ostateczną.
    W tej sprawie mam do Pani mecenas prośbę o ocenę sytuacji i ewentualne rokowania w dalszym postępowaniu.
    Pozdrawiam – Aleksander

    Odpowiedz

    Małgorzata 17 lutego, 2021 o 21:06

    Dzień dobry
    W 1975 roku Mój dziadek przekazał do gminy ziemię i siedlisko za emeryturę (siedlisko miał wspólne z bratem brat dziadka swoją część przepisał dla syna )budynków nie przekazał dla nikogo.W 1976 roku zmarł.Mój ojciec mieszka tam od urodzenia ,ma 77 lat, Od ślubu z mamą w 1970 r mieszkają wspólnie. Wychowali tam czworo dzieci.
    W 1980 roku kupili ziemie i prowadzili tam gospodarstwo ,w 1997 roku przepisali dla mnie ziemie rolną.
    Nadal gospodarząc . W księdze wieczystej działka figuruje na gminę i potomków dziadka brata (współwłasność)
    Czy ojciec może odzyskać udział dziadka administracyjnie lub w inny sposób

    Odpowiedz

    Katarzyna 9 czerwca, 2021 o 11:49

    Dzień dobry,
    Pisze w imieniu swojej 85 letniej Mamy.
    W lipcu 1972 rodzice mojej Mamy (moi dziadkowie) przekazali gospodarstwo ok, 4,23 ha w zamian za rolniczą emeryturę na rzecz swojej młodszej córki z mężem (mieli uprawnienia rolnicze). W umowie przekazania rodzice mojej Mamy zastrzegli, że bez budynków : mieszkalnego domu drewnianego i zabudowań gospodarskich (stodoła z małym chlewem i stajnią). Płacony był podatek od ziemi i osobny od zabudowań.
    Córka z mężem w przejętym gospodarstwie nie mieszkali , zięć siał zboże na polach. Gospodarstwo nie było ich głównym źródłem dochodu – córka całe życie pracowała w szkole, jej mąż w PGR. Mieli mieszkanie służbowe.
    W 1977 umiera mąż młodszej córki
    Ojciec mojej Mamy zmarł w 1989, Matka mojej Mamy zmarła w 1994.
    W 2005 umiera młodsza córka Do dnia dzisiejszego nie zostały przeprowadzone sprawy spadkowe. Pytanie – czy moja Mama może wystąpić o spadek po swoich rodzicach – dotyczy budynków. Jej młodsza siostra miała dwie dorosłe córki – które dziedziczą po swojej zmarłej mamie. Dziedziczą również całą ziemię, którą otrzymali ich rodzice od dziadków . Proszę o zwrotną informację czy mogę liczyć na Pani odpowiedź i jaki byłby koszt. Pozdrawiam,
    Katarzyna

    Odpowiedz

    Małgorzata 15 czerwca, 2021 o 13:00

    Dzień dobry,
    na początku opiszę sprawę. Jest dom, w którym mieszkam od 20 lat i jestem tam zameldowana (obecnie wraz z mężem i dziećmi). Wcześniej w tym domu mieszkałam z babcią, która się mną opiekowała, ze względu na ograniczenie praw do opieki wydane moim rodzicom. Przed babcią mieszkali w tym domu moi pradziadkowie i to właśnie oni przekazali gospodarstwo na rzecz Skarbu Państwa w zamian za rentę lub emeryturę. Dotychczas nie przeprowadzono żadnych postępowań spadkowych ani po pradziadkach ani po dziadkach. Rodzice i wujostwo żyją lub żyją ich spadkobiercy. Czy mogę wystąpić o zwrot działki, na której znajduje się dom w którym mieszkam? Czy miałyby tu miejsce przepisy Kodeksu cywilnego o zasiedzeniu? czy może lepiej byłoby wystąpić o zwykły wykup nieruchomości? Domem żaden z członków rodziny się nie interesuje, nikt od lat nie inwestuje w dom i go nie utrzymuje. Ze względu na dużą liczbę osób będących uprawnionymi do domu w ramach dziedziczenia i ich rozproszeniem przeprowadzanie spraw spadkowych może trwać bardzo długo dodatkowo obawiam się pojawienia wymagań dot. zachowków itp., stąd pytanie czy da się tego uniknąć skoro działki są własnością skarbu Państwa a budynek jest zamieszkały po śmierci babci tylko przeze mnie i moją rodzinę?
    Proszę o informację czy temat jest do „ruszenia” oraz ile będzie kosztować Pani praca lub porada w zależności od potrzeb.

    Odpowiedz

    krzysztof 2 listopada, 2021 o 22:25

    Dzień Dobry Posiadam małe gospodarstwo rolne wraz z domem mieszkalnym i chciałbym oddać Na skarb Państwa za emeryturę jaka jest możliwość i gdzie można dowiedzieć jaka jest procedura załatwienia sprawy,, prosiłbym bym o informacje ?

    Odpowiedz

    Lucyna 14 kwietnia, 2022 o 12:07

    Witam,chciała bym odzyskać pole swoich dziadków.Mój dziadek przed II wojną był koniuszym u księżnej Lubomirskiej,która mu sprzedała pole za pieniądze zarobione w Stanach Zjednoczonych.Po wywozie rodziny na Sybir majątek został ograbiony.Gdy rodzina wróciła po 6 latach do kraju i miejscowości w której zostawili swój majątek ,dostali dom zastępczy, nieskończony po Ukraincach, gdzie mieszkają do dzisiejszej pory.Moja ciotka z racji że była panną i bała się na starość być bez pieniędzy oddała pole na Skarp Państwa aby otrzymać rentę rolniczą. Mój tata zrzekł się również na siostry rzecz .Gmina majątek przyjęła i za jakiś czas sprzedała po znajomości .Moje pytanie brzmi czy da się to odzyskać?

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych KOCAŃDA KOWALSKA MAREK I PARTNERZY w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: