Iwona Kowalska

radca prawny
W czym mogę Ci pomóc?

Iwona Kowalska

radca prawny

Radca prawny specjalizujący się w zagadnieniach dotyczących prawa samorządu terytorialnego. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UMCS w Lublinie. Członek Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Kielcach IX Kadencji. W latach 2010-2017 Członek Zarządu Stowarzyszenia Prawników Administracji Publicznej...
[Więcej >>>]

W czym mogę Ci pomóc?

Centralny Rejestr Umów

Iwona Kowalska15 maja 2022Komentarze (0)

Ustawodawca znów nałożył na kierowników jednostek sektora finansów publicznych nowe obowiązki.

Polegają one na konieczności umieszczania w utworzonym przez Ministra Finansów, (a dostępnym powszechnie, jako system internetowy z wyszukiwarką) Centralnym Rejestrze Umów, wszystkich umów zawartych przez jednostkę.

Centralny Rejestr Umów

Wyłączone z tego obowiązku są jedynie umowy zawarte w trybie ustawy Prawo zamówień publicznych oraz te, których wartość przedmiotu nie przekracza 500 zł.

Zgodnie z art. 34a ust. 9 ustawy o finansach publicznych (dodanym ustawą o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw z dnia 10 października 2021 r. Dz.U. z 2021 r. poz. 2054) dane wprowadzają do rejestru umów kierownicy jednostek.

To ciekawa konstrukcja przepisu.

Wygląda na to, że ustawodawca celowo nałożył ten wydawałoby się typowo techniczny obowiązek bezpośrednio na kierowników jednostki.

Co to oznacza?

Centralny Rejestr Umów w praktyce

Rejestr umów należy wypełniać na bieżąco – maksymalny termin na wprowadzenie umowy do Rejestru, ale także  informacji o jej uzupełnieniu lub zmianie, rozwiązaniu za zgodą stron albo odstąpieniu od umowy, jej wypowiedzeniu lub wygaśnięciu to 14 dni od daty zaistnienia tego zdarzenia.

Tej pracy będzie więc sporo.

Wspomniany przepis art.34a ust.9 ustawy o finansach publicznych przesądza, że obowiązek dotrzymania ustawowego terminu umieszczania prawidłowych informacji w rejestrze spoczywa wyłącznie na kierowniku jednostki i jest to o tyle ważne, że zgodnie z art.34b ustawy o finansach publicznych wprowadzonym ww. ustawą, kto nie wykonuje obowiązku prowadzenia, aktualizacji, udostępnienia lub wprowadzania danych do rejestru umów, albo podaje w nim nieprawdziwe dane, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Wokół tego tematu jest także wiele innych wątpliwości.

Pojawiają się różne interpretacje dotyczące m.in. daty granicznej, od której zawarcie umowy obliguje wpisanie jej do Rejestru, czy należy wprowadzać umowy ustne potwierdzone wyłącznie fakturą, a jeśli tak, to w jaki sposób rozwiązać ten problem, wreszcie czy można scedować tę  typowo techniczną czynność na pracownika jednostki?

Sposoby na rozwiązanie tych kwestii będę poruszać w kolejnych wpisach na blogu.

Pozdrawiam

Iwona Kowalska
radca prawny

Photo by Christin Hume on Unsplash

***

Centralny Rejestr Umów raz jeszcze…

Tak jak zapowiedziałam w poprzednim  wpisie, zobaczmy co nas czeka od 1 lipca br. w praktyce:

 1. Chociaż przepis wprowadzający Centralny Rejestr Umów wchodzi w życie od 1 lipca br., należy do niego wprowadzić umowy zawierane od 1 stycznia br.
 2. W Rejestrze będą ujęte zarówno umowy dotyczące wydatkowania środków jednostki, jak i te przynoszące przychód
 3. Umowy o pracę umieszczamy w Centralnym Rejestrze Umów, podobnie jak cywilnoprawne umowy o świadczenie usług [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych KOCAŃDA KOWALSKA MAREK I PARTNERZY w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych KOCAŃDA KOWALSKA MAREK I PARTNERZY w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: