Iwona Kowalska

radca prawny
W czym mogę Ci pomóc?

Iwona Kowalska

radca prawny

Radca prawny specjalizujący się w zagadnieniach dotyczących prawa samorządu terytorialnego. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UMCS w Lublinie. Członek Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Kielcach IX Kadencji. W latach 2010-2017 Członek Zarządu Stowarzyszenia Prawników Administracji Publicznej...
[Więcej >>>]

W czym mogę Ci pomóc?

Kompetencje Wójta, Burmistrza, Prezydenta, o których nie miałeś pojęcia…

Iwona Kowalska07 września 20165 komentarzy

Bez względu na to, czy mieszkasz w gminie wiejskiej, małym miasteczku czy mieście, im więcej doświadczeń życiowych za Tobą, tym lepiej wiesz, jak wiele Cię łączy z własną gminą.

Nadal są jednak takie kompetencje Wójta, Burmistrza, czy Prezydenta, o których być może nie miałeś pojęcia

Niemożliwe?

Spróbuję Cię zaskoczyć:

Czy wiesz, że Wójt (Burmistrz, Prezydent) :

  1. kieruje działaniami prowadzonymi na obszarze gminy w czasie stanu klęski żywiołowej...
  2. opracowuje projekt założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla obszaru swojej gminy…
  3. wyznacza przedstawiciela do komitetu reprezentującego lokalną społeczność wobec inwestora realizującego budowę obiektu energetyki jądrowej…
  4. odpowiada za informowanie i ostrzeganie o warunkach pogodowych oraz innych czynnikach mogących powodować utrudnienia lub zagrożenia dla zdrowia lub życia osób na obszarach wodnych…
  5. opiniuje lokalizację lądowisk statków powietrznych
  6. uzgadnia lokalizację toru wyścigowego do wyścigów konnych
  7. uzgadnia z operatorem lokalizację skrzynek pocztowych oddawczych na terenach wiejskich lub obszarach o rozproszonej zabudowie…
  8. wskazuje gospodarstwo rolne, do którego przekazuje się zwierzę gospodarskie odebrane właścicielowi z powodu złego traktowania…
  9. opiniuje rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych na swoim terenie…
  10. opiniuje powołanie i odwołanie Komendanta komisariatu Policji…
  11. potwierdza osobiste prowadzenie gospodarstwa rolnego przez osobę fizyczną…
  12. kieruje wniosek do Sądu o stwierdzenie nieważności nabycia nieruchomości przez cudzoziemca, w razie naruszenia warunków tego nabycia…
  13. odbiera oświadczenie konieczne do uznania ojcostwa w razie niebezpieczeństwa grożącego bezpośrednio życiu matki, dziecka lub mężczyzny, od którego dziecko pochodzi…
  14. wręcza  Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie małżonkom ze swojej gminy…
  15. wydaje zezwolenie na przeprowadzenie imprezy masowej
  16. prowadzi ewidencję pól biwakowych
  17. zatwierdza szczegółowe zasady zachowania bezpieczeństwa na strzelnicy na terenie swojej gminy, zawarte w regulaminie strzelnicy …
  18. prowadzi nadzór nad uprawą maku lub konopi włóknistych na swoim terenie, a w przypadku stwierdzenia prowadzenia tych upraw w sposób niezgodny z wydanym przez niego zezwoleniem, wydaje nakaz zniszczenia tych upraw np. przez ich zaoranie

Przyznaj, że choć kilka Cię zaskoczyło.

Choćby z uwagi na konieczność posiadania specjalistycznej wiedzy koniecznej do wykonywania niektórych obowiązków (np. w przypadku pkt. 17), albo informacji zaiste detektywistycznych (np. w przypadku pkt 11).

A pkt 7 ? Czy ktoś zna jeden praktyczny powód, dla którego Burmistrz miałby wskazywać, gdzie stanie moja skrzynka pocztowa ? 🙂

 

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych KOCAŃDA KOWALSKA MAREK I PARTNERZY w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Mikołaj 7 września, 2016 o 08:09

    W punkcie 7 pewnie chodzi o powołanie do służb szybkiego reagowania i powołania do wojska na wypadek wojny 🙂

    Odpowiedz

    Iwona Kowalska 7 września, 2016 o 09:10

    🙂

    Odpowiedz

    Rafał 7 września, 2016 o 11:26

    No ktoś to przecież w państwie urzędniczym musi robić. W mojej opinii lepiej że organ samorządowy niż przykładowo Wojewoda. W normalnym państwie zapewne urzędnicy nie mieli by nic do tego zapewne, gdzie stoi Pani skrzynka (to w Pani interesie było by aby stała tam gdzie powinna).

    Odpowiedz

    Marek 7 września, 2016 o 18:11

    Punkt 7 służy ekonomice przekazywania przesyłek. Skrzynki na obszarach wiejskich/rozproszonej zabudowie urządzania się w jednym miejscu. Listonosz zostawia przykładowe 10 listów do 10 osób w 10 indywidualnych skrzynkach pocztowych znajdujący się w jednym miejscu. Czyli listonosz nie musi jechać/iść do 10 gospodarstw/domów nieraz znacznie od siebie oddalonych.

    Odpowiedz

    Iwona Kowalska 7 września, 2016 o 21:48

    Wiem, wiem 🙂 Sama mam przyjemność mieszkać w rozproszonej zabudowie 😉

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radców Prawnych KOCAŃDA KOWALSKA MAREK I PARTNERZY w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: